Psychologia - artykuły

Jak donosi Daily Mail: Taisa Sidorova, 21-letnia mieszkanka Petersburga, w wyniku wypadku samochodowego straciła jedną półkulę mózgu. Po operacji i wybudzeniu ze śpiączki zyskała niesamowite zdolności artystyczne.
Badacze z kanadyjskiego Concordia University dowodzą, że istnieje związek między goryczą, którą odczuwa się w wyniku porażki, a jakością życia i zdrowiem fizycznym - podaje serwis EurekAlert.
Osoby, które charakteryzuje narcystyczne usposobienie często szybko wspinają się po szczeblach kariery. Ich pewność siebie i skłonności przywódcze są w powszechnym przekonaniu cechami dobrego lidera. Rzeczywistość jest inna - dowodzą badania opublikowane w piśmie "Psychological Science".
Z badań, które przeprowadził Political Research Quaterly, wynika, że kobiety częściej nominują przedstawicielki swojej płci do kandydowania w wyborach - informuje serwis EurekAlert.
Amerykanie zażywają antydepresanty - nie z powodu depresji czy zaburzeń lękowych, ale jako lek na codzienne stresy. Ponad 10 proc. Amerykanów co roku zażywa już te środki - wykazał raport opublikowany przez "Health Affairs".
Jak informują specjaliści z Uniwersytetu Penn State z USA, często przesadzamy w ocenie siły, z jaką oddziałują reklamy polityczne na poglądy innych ludzi.
Jak informuje "Psychological Science" - działania mające na celu przeciwdziałanie uprzedzeniom, najczęściej je wzmacniają.
Młode osoby, których matki w czasie ciąży przeżywały silne stresy, są narażone na szybsze starzenie się komórek ciała (m.in. białych krwinek) - wynika z amerykańskich badań, które publikuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Na pewno zdążyło ci się "spłonąć rumieńcem", "zapomnieć języka w gębie" lub "drżeć ze strachu" przed jakimś egzaminem. To normalne - trema czy nawet lęk w sytuacjach, gdy dzieje się coś dla nas ważnego, rumieniec, wilgotne dłonie czy gwałtowny napad onieśmielenia na widok kogoś, kto bardzo nam się podoba.
To powszechna w naszym narodzie tradycja targowania się napędza popularności zakupom grupowym. "Przez wiele lat żyliśmy w kulturze łapania okazji: jeżeli coś jest tańsze to kupujemy, bo potem tego nie będzie" - twierdzi dr Julita Koszur z SWPS.
W restauracji zjesz mniej, jeśli będziesz nabierać większe kęsy na większy widelec - informuje "Journal of Consumer Research".
Często sięgamy po tłuste przekąski, by poprawić sobie samopoczucie. Okazuje się, że faktycznie pełnią one taką rolę. Zawarte w nich kwasy tłuszczowe wywołują bowiem w mózgu reakcję biologiczną redukującą odczuwanie smutku.
Klucz do szczęścia w małżeństwie? Dobra komunikacja, zaufanie, a może udane życie erotyczne? Nie, a przynajmniej nie wyłącznie. Usatysfakcjonowaniu obu płci wydaje się sprzyjać żona szczuplejsza od męża (Social Psychological and Personality Science).
To nie córki naśladują matki w zachowaniach konsumenckich, tendencja jest zupełnie odwrotna - tak wynika z badań naukowców z USA, opublikowanych na łamach "Journal of Consumer Behavior".
Kim jest psychopata? Jak mówi dr Leszek Woszczek - to osoba pozbawiona uczuć wyższych, posiada na ogół bardzo wysoki wskaźnik inteligencji. Nie przeżywa skutków własnych czynów, za to wie, jak nie wolno postępować, dlatego za swój czyn odpowiada jak każdy inny przestępca.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności