Smaki na mapie w mózgu

Powstała mapa mózgu myszy, z której wynika dokładnie, jakie grupy neuronów rejestrują poszczególne smaki. 4 z podstawowych smaków mają swoje miejsce na mapie. Nie odnaleziono jedynie smaku kwaśnego.

Jak funkcjonują receptory smaku na języku? Według schematu: jeden smak - jedna klasa komórek. Aktywacja wybranych receptorów u myszy sprawia, że wykazują one określone preferencje smakowe. Podejrzewając, że w mózgu również musi następować jakiś podział obowiązków pomiędzy neuronami rejestrującymi smaki, naukowcy postanowili poddać myszy kolejnym eksperymentom.

Do neuronów w mózgach myszy laboratoryjnych wprowadzony został fluorescencyjny barwnik, który powodował świecenie przy każdej aktywacji komórki. Pozwoliło to monitorować duże grupy neuronów jednocześnie, podczas gdy wcześniejsze metody umożliwiały obserwację jedynie kilku neuronów w tym samym czasie.

W wyniku stymulacji receptorów na języku odpowiedzialnych za poszczególne smaki w mózgu następowała aktywacja różnych niezachodzących na siebie małych grup neuronów. Nie znaleziono jednak ośrodków reagujących na smak kwaśny. Prowadzący badania naukowcy, Charles Zuker i Nicholas Ryba podejrzewają, że rejestrujące go neurony mogą być zlokalizowane z dala od pozostałych.

Posiadając mapę smaku, naukowcy chcą zbadać w jaki sposób doznania smakowe współgrają z innymi doznaniami zmysłowymi, jak zapach i dotyk, a także odczuwaniem głodu czy naszymi oczekiwaniami dotyczącymi smaku konkretnych potraw.(PAP)

ostatnia zmiana: 2011-09-12
Komentarze
Polityka Prywatności