Psychologia - artykuły

Szczęśliwsi, zdrowsi i szczuplejsi - tacy są ludzie, którzy wstają wcześnie rano - tak wynika z badań, których wyniki opublikowano na portalu nzherald.co.nz.
Okres dojrzewania i związane z nim zaburzenia odżywiania będzie tematem przewodnim październikowego spotkania dla licealistów inaugurującego drugą edycję Strefy Młodzieży SWPS w 5 polskich miastach. Akceptacja własnego ciała to aktualny problem, z którym boryka się współczesna młodzież. Choć wiąże się z nim coraz więcej zaburzeń, rodzice i szkoła nie oferują wystarczającego wsparcia – alarmują specjaliści z SWPS.
W Europie najrzadziej całującym się narodem są Niemcy. W stanie Iowa, w USA, prawo wyznacza długość pocałunku - najdłużej 5 minut. Regularne całowanie wydłuża nam życie o 5 lat, wyostrza zmysły, zmniejsza ilość zmarszczek i dotlenia organizm.
Jak informuje bbc.co.uk - najnowsze badania sugerują, iż kobiece łzy mają wpływ na pożądanie seksualne u mężczyzn. Skąd to działanie? Łzy kobiet zawierają sygnał chemiczny, który zmniejsza podniecenie, gdyż wpływa na obniżenie poziomu testosteronu i aktywności odpowiednich struktur w mózgu.
Czy pacjent z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, koszykarz i zwierzę w zamknięciu mają coś wspólnego? Tak! Zdaniem naukowców z Izraela, łączy ich ten sam mechanizm behawioralny, który redukuje stres - informuje pismo "Neuroscience and Biobehavioral Reviews".
Międzynarodowa grupa naukowców ustaliła: złość i agresja mogą być rezultatem niewłaściwej diety. Dobry humor mogą zapewnić m.in. surowy szpinak i twardy włoski ser owczy, pecorino.
Rodzice, których dziecko zmarło przed ukończeniem roczku, należą do grupy osób o zwiększonym ryzyku przedwczesnej śmierci - wskazuje na to analiza wykonana przez brytyjskich naukowców. Badacze nazywają to zjawisko "syndromem złamanego serca".
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP Polki, we własnych oczach, to osoby interesujące dla innych. Uważają, że charakter i osobowość mają większe znaczenie niż wygląd - za najciekawsze swoje cechy uważają np. spontaniczność, otwartość, optymizm, poczucie humoru; na wygląd stawia jedynie 6 proc.
Banknocik mniejszy od banknotu, batonik mniej smaczny niż batona, a przedmioty sprzedawane w zdrobnionej formie osiągają niższe ceny sprzedaży - badacze ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej postanowili zweryfikować tezę o psychologicznych konsekwencjach stosowania deminiutivów.
Jak przekonywała dr Zuzanna Toeplitz podczas Festiwalu Nauki w Warszawie - to nie wiek wpływa na poziom zadowolenia z życia, a więc starość wcale nie musi być smutna - choć negatywnie o niej myśli 95 proc. młodych osób.
Jak twierdzi psycholog z brytyjskiego University of Leicester - marka i logo bywa istotne już dla dzieci w wieku 5 lat. Na ich postawy w tym zakresie wpływa podejście ich rodzin, presja rówieśników i powszechny kult celebrytów.
Te osoby, które aktywnie angażują się w działania wolontariatu, cieszą się dłuższym życiem. Jest tylko jeden warunek: motywem ich działania powinna być chęć pomocy innym, a nie samemu sobie - wynika z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne w piśmie "Health Psychology".
Jak wynika z badań TNS OBOP, aż 85 proc. Polaków codziennie odczuwa stres i niepokój. W tej grupie 60 proc. osób stara się go rozładować, ale nie zawsze w sposób, który jest korzystny dla zdrowia.
Świeżo upieczonemu ojcu spada poziom testosteronu, sprzyja to programowaniu się na "tryb wychowawczy", a jednocześnie bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie - czytamy w "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Powstała mapa mózgu myszy, z której wynika dokładnie, jakie grupy neuronów rejestrują poszczególne smaki. 4 z podstawowych smaków mają swoje miejsce na mapie. Nie odnaleziono jedynie smaku kwaśnego.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności