Ile w każdym z nas tkwi neandertalczyka? Tożsamość – kulturowa, językowa, genetyczna – to fenomen mający dużo dłuższe korzenie, niż jesteśmy skłonni sądzić. Wyniki ostatnich badań zmuszają do rewizji poglądów na prehistorię Europy – stwierdza Mikołaj Urbanowski, który ma na swoim koncie przełomowe odkrycie szczątków trzech neandertalczyków w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Jakie to piętno? Naukowcy już od dawna zajmują się badaniem podobieństw genomu naszego i neandertalczyków. Stwierdzili, że w naszym DNA znajdują się fragmenty, które mogą świadczyć o krzyżowaniu się naszych przodków z neandertalczykami. Ale przecież nie tylko o podobieństwa genetyczne chodzi. Może się okazać, że nas, tworzących "inteligentne" technologie i planujących podróż na Marsa - z neandertalczykami łączy dużo więcej, niż moglibyśmy się spodziewać. Ci praludzie wytwarzali narzędzia z krzemienia, drewna i rogu oraz do perfekcji opanowali technikę posługiwania się ogniem. Mieli także swoje życie duchowe, opiekowali się chorymi współtowarzyszami i, tak jak Homo sapiens, potrafili myśleć perspektywicznie.
Dr Mikołaj Urbanowski jest absolwentem UW i stypendystą Fundacji Batorego. Od 2005 r. pracuje w Zakładzie Archeologii IHiSM Uniwersytetu Szczecińskiego. Obecnie prowadzi badania wykopaliskowe w jaskini Stajnia na Wyżynie Częstochowskiej. Dr Urbanowski jest członkiem Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich oraz brytyjskiego Lithic Studies Society. Zasiada w zarządzie Stowarzyszenia Krzemieniarskiego "Skam".
"Horyzonty poznania SWPS" to nowatorski cykl comiesięcznych otwartych spotkań z wybitnymi naukowcami z Polski i zagranicy organizowany przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej w Warszawie. Zaproszeni goście to przedstawiciele nauk przyrodniczych, humanistycznych i społecznych, którzy wpisują się w interdyscyplinarny profil uczelni. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Więcej informacji: www.swps.pl.