Psychologia - artykuły

Z przeprowadzonych ostatnio badań wynika, że aż 40 proc. młodych ludzi przyznaje, że pierwszy raz pomyśleli o samobójstwie jeszcze zanim poszli do szkoły średniej.
Jeśli zdarzają ci się bezsenne noce może to być wynikiem samotności. Problemy ze snem stanowią jeden z czynników wpływających na większą podatność osób samotnych m.in. na choroby serca, nadciśnienie, depresję.
Zdrowy sen uwalnia od złych wspomnień. Sen zmniejsza również aktywność obszaró, które są odpowiedzialne za emocje, związane z przykrymi wspomnieniami
Amerykańscy naukowcy udowodnili, że w starszym wieku wolniej podejmuje się decyzje. Niekoniecznie zatem podejmowanie decyzji wynika z rozwagi i doświadczenia - może być raczej kwestią zmian w mózgu.
Fobie lotnicze są uleczalne w 95 proc. przypadków. Leczenie, które bazuje na rozmowach z psychologami, psychiatrami oraz pilotami, prowadzone powinno być przez zgrane, sprawdzone zespoły.
Zdecydowanie częściej zdarza nam się kłamać nam w e-mailach i SMS-ach, niż w sytuacjach, gdy jesteśmy z rozmówcą twarzą w twarz – wykazały badania.
Ile w każdym z nas tkwi neandertalczyka? Tożsamość – kulturowa, językowa, genetyczna – to fenomen mający dużo dłuższe korzenie, niż jesteśmy skłonni sądzić. Wyniki ostatnich badań zmuszają do rewizji poglądów na prehistorię Europy – stwierdza Mikołaj Urbanowski, który ma na swoim koncie przełomowe odkrycie szczątków trzech neandertalczyków w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Osoby o poglądach seksistowskich często mają skłonność do dyskryminacji rasowej - wynika z badań opublikowanych w hiszpańskim piśmie "Revista de Psicodidactica". Oba zespoły poglądów są ściśle spokrewnione i opierają się na uogólnieniach dotyczących poszczególnych grup społecznych.
Zbyt często myją ręce, liczą wszystko co popadnie, domykają drzwi i okna, boją się zasnąć i zostawać samemu w domu – lista fobii i lęków, na które cierpią młodzi ludzie tylko się wydłuża. Strefa Młodzieży SWPS zaprasza na kolejne spotkanie, tym razem poświęcone przeżywaniu trudnych emocji.
Jak przekonuje psycholog, dr Marlena Kossakowska, właściwie każde święto jest w Polsce okazją, by odwiedzić na cmentarzu grób zmarłego; dzięki temu możemy czuć, że osoby, które odeszły, wciąż z nami w jakiś sposób są.
Przypomnij sobie, kiedy ostatnio muzyka wzruszyła Cię do łez. Czy, kiedy jesteś wściekły, rozładowujesz napięcie, słuchając mocno rytmicznej melodii? A kiedy nachodzi Cię melancholia – jaką muzykę najczęściej nastawiasz?
Jak wynika z badań, które przeprowadzono na Uniwersytecie Minho w Portugalii, zaledwie 3% Portugalczyków cierpi na zaburzenia psychiczne, wywołane przez wojenny stres. Portugalscy żołnierze są zatem zdrowsi psychicznie niż ich amerykańscy czy brytyjscy koledzy.
Jak wynika z badań, które opublikowało "Child Development" - już w wieku czterech lat dzieci podporządkowują swoje wypowiedzi i osądy temu, co myślą ich rówieśnicy. Zdarza się to również wtedy, gdy wiedzą, że same mają rację.
Kim jest przyjaciel? To ten, z kim chcesz przebywać, jego wady, dziwactwa i poglądy denerwują cię mniej niż u innych. To ktoś, za kimś nie musisz się czujnie oglądać gdy staje za twoimi plecami. Możesz liczyć na jego bezinteresowną pomoc i wsparcie. Lubisz z nim rozmawiać, milczeć, przebywać, po prostu razem spędzać czas.
Z każdym stuleciem można zaobserwować w świecie coraz mniej agresji i przemocy, nie staje się on coraz bardziej niebezpieczny - takie wnioski w najnowszej publikacji przedstawia socjolog z Harvardu - Steven Pinker.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności