Wpływ radykalnych poglądów na logikę

Wpływ radykalnych poglądów na logikę
Strona www: www.swps.pl/

Osoby, które przedstawiają radykalne poglądy, bez względu na ich treść popełniają innego rodzaju błędy logiczne niż osoby o umiarkowanych poglądach - taki wynik badania przedstawiła psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Wynika z tego, że silne przekonania mają wpływ na sensowność myślenia.

Dr Joanna Sztuka z SWPS w ramach swojej pracy doktorskiej przebadała 242 osoby. Badani mieli określić swój światopogląd za pomocą specjalistycznego programu komputerowego, a następnie odpowiedzieć, czy podane stwierdzenia są logiczne lub nie.

Badanie wykazało, że poglądy polityczne wpływają na logikę myślenia, a stopień zniekształcenia dedukcji zależy od siły światopoglądu. Osoby o umiarkowanych poglądach lepiej rozwiązują zadania logiczne, w których treść jest zgodna z ich przekonaniami. Więcej błędów popełniają natomiast przy zadaniach, których treść przeczy ich poglądom. Osoby radykalne wykazują odwrotną tendencję: lepiej radzą sobie z zadaniami o treści niezgodnej niż zgodnej z własnymi przekonaniami.

Na podstawie badania można również stwierdzić, że u osób starszych częściej ulega pogorszeniu logika myślenia i stają się one bardziej radykalne. Wbrew pozorom, sam wiek nie wpływa na efektywność myślenia logicznego. O wiele ważniejsza jest sprawność i szybkość procesów myślowych. Osoby starsze, które zachowały sprawność i szybkość umysłu, radziły sobie równie dobrze w rozwiązywaniu zadań logicznych, co osoby młode.

Najbardziej sprzyjające błędom w logicznym myśleniu są autorytarne poglądy oraz wiara w teorie spiskowe.

– Niektóre poglądy mogą zakłócać logiczne myślenie, a dzieje się tak, gdy ludzie mają wyciągać wnioski, które przeczą ich silnym przekonaniom. Wtedy kierują się bardziej swoimi poglądami niż zasadami logiki. Weźmy taki przykład: jeżeli wszyscy ludzie mają prawo do życia, a niektórzy ludzie są seryjnymi mordercami to również oni mają prawo do życia. Dla zwolenników kary śmierci ten wniosek jest niezgodny z ich przekonaniami. Zwolennicy takiej kary chętniej zaznaczą odpowiedź „wniosek jest nieprawidłowy”, mimo iż wniosek jest logiczny - tłumaczy dr Joanna Sztuka.

Badanie zostało przeprowadzone w ramach pracy doktorskiej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Projekt powstał ze środków grantu promotorskiego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, którym kierował prof. Grzegorz Sędek.

data ostatniej modyfikacji: 2013-06-05 15:01:53
Komentarze
Ostatnie:
9.09.2013 18:22
Dodał(a): ~Robert Kucharz
Owszem, ale widać również polityczny punkt odniesienia autora artykułu. Gender studies, np., czy radykalny feminizm neguje badania naukowe ideologicznie a nie przez spójną argumentację. Kierują się hasłami i emocjami.
 
Polityka Prywatności