Czy strój prezentera telewizyjnego wpływa na zapamiętywanie przekazywanych informacji? Czy atrakcyjność fizyczna prezenterów i prezenterek zmniejsza uwagę? Wreszcie, czy płeć ma znaczenie w odbiorze przekazywanych treści? Na te pytania postanowiła odpowiedzieć studentka psychologii SWPS.
Pamiętacie czasy, kiedy gadu – gadu było u szczytów popularności? Wciąż macie konto na Naszej Klasie? Czy może wszystko jest już na Facebooku? Sami nie wiecie, że to zależy od wieku.
Badania naukowców mogą być niezwykle istotne np. w reklamie. Jak wynikło z badania studentki SWPS maskotka w reklamie najlepiej działa w kampaniach płatków śniadaniowych, a najsłabiej w promocji sprzętu domowego.
Mówi się, że oceniamy ludzi po wyglądzie. Niestety to prawda. Ale czy patrząc na samą twarz poprawnie ocenilibyście czyjeś BMI?
Szukacie drugiej połówki? Może powinniście spojrzeć łaskawszym wzrokiem na Internet. Może tam znajdziecie swoją stabilizację.
Osoby, które przedstawiają radykalne poglądy, bez względu na ich treść popełniają innego rodzaju błędy logiczne niż osoby o umiarkowanych poglądach - taki wynik badania przedstawiła psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Wynika z tego, że silne przekonania mają wpływ na sensowność myślenia.
Wiecie, że mieszkańcy stref z nocą polarną zapadają częściej na depresję? Może i nie doceniamy światła, ale bez niego mielibyśmy znacznie gorzej. Na przykład w pracy.
Większość z nas wie, co to jest product placement. Producenci towarów od lat uznają, że jeśli zobaczymy, co jedzą i czego używają nasi ulubieni filmowi bohaterowie, na pewno sami to kupimy. Czy tak jest ze wszystkim?
Współczujemy w różnych sytuacjach, czasami bardziej, czasami mniej. Niektórzy nie współczują w ogóle. Ale czy mogą się nauczyć?
Ile razy słyszeliście to powiedzenie? Ile razy sami je wypowiadaliście? Ale czy wiecie, że wcale nie musi być prawdziwe?
Wspomnienie o niemoralnym zachowaniu drugiej osoby skłania nas do fizycznego oczyszczenia się. Dlatego na myśl o zachowaniu np. pedofila szukamy sposobów na odzyskanie moralnej równowagi. Jednym z tych sposobów może być wizyta w łazience lub zakup środków czyszczących.
Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tak wielu sportowców ubiera się w kolor czerwony? Wbrew pozorom ma to sens. Tak osiąga się lepsze wyniki.
Mało jest osób, które są idealnie zadowolone ze swojej wagi. Ale jeśli ciągle na nią narzekamy, możemy spotkać się z nieciekawą reakcją otoczenia.
Znacie to powiedzenie? Zastanawialiście się kiedyś skąd pochodzi? Okazuje się, że stoi za nim całkowicie naukowe wytłumaczenie.
Mamy coraz lepszych tatusiów, to fakt. Coraz więcej mężczyzn zajmuje się dzieckiem równie dobrze jak mamy. Ale pewnych rzeczy nie przeskoczymy.