Patronat nad działem
objęła marka Activejet
tusze i tonery dla każdego
Zadzwoń i zapytaj o zamiennik
Infolinia:
801 08 1111
logo_ActiveJet_200.png

Psychologia - artykuły

Lepiej pracować dłużej?

długa praca

Często narzekacie na długie godziny pracy? Wolelibyście wychodzić wcześniej? Może lepiej nie. Krótsza praca może mieć złe skutki.

Na razie przynajmniej w Azji. Zmiany wprowadzone w przepisach pracy w Korei Południowej nie przekładają się na zadowolenie pracowników, a wręcz przysparzają im więcej problemów - informuje "Journal of Happiness Studies".

Korea Południowa od 2004 roku dążyła do przeprowadzenia reform związanych z polityką pracy kraju. W celu podniesienia standardu życia obywateli, wsparcia przemysłu wypoczynkowego oraz zneutralizowania niskiej produktywności i częstotliwości popełnianych błędów z powodu zbyt długiego czasu pracy oficjalnie zredukowano tydzień pracy z 44 do 40 godzin, a sobotę uczyniono dniem wolnym.

Przypuszczano, że wprowadzone zmiany przyniosą wytchnienie przemęczonym pracownikom, umożliwią poświęcenie się rodzinie i wpłyną na większe zadowolenie z życia i satysfakcję z pracy.

Tymczasem wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Koreańskiego w Seulu wskazują na to, że pomimo odczuwanej wdzięczności za skrócenie czasu pracy, pracownicy nie uważają się wcale za szczęśliwszych ani na polu zawodowym, ani prywatnym.

Chociaż rezultaty sugerują, że kobiety są bardziej wdzięczne niż mężczyźni, bo dzięki mniejszej ilości godzin w pracy mogą lepiej wypełniać obowiązki domowe (społeczeństwo koreańskie hołduje tradycyjnemu podziałowi obowiązków) i więcej czasu poświęcić dzieciom, to jednak nawet one nie czują się bardziej usatysfakcjonowane.

Badacze twierdzą, że brak wzrostu zadowolenia wśród koreańskich pracowników wynika z faktu, że pracodawcy z powodu redukcji ilości godzin, kładą większy nacisk na intensywność pracy i jej efekty oraz niechętnie przyznają urlopy, tym samym skutecznie przyćmiewając korzyści płynące dla pracowników ze skróconego tygodnia pracy wygórowanymi wymaganiami i przysparzając podwładnym więcej stresu.


data ostatniej modyfikacji: 2013-08-23 15:03:21
Komentarze
Ostatnie:
13.11.2013 8:32
Dodał(a): ~sdfdsf
(IP: 217.67.201.*)
porownywac do koreancow ktorzy tylko by pracowali i zadnych urlopow nie przyznaja to absurd propaganda pt. zapierdalac do smierci bez wytchnienia

Przegląd uczelni
w Polsce
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura Akademia Leona Koźmińskiego