Psychologia - artykuły

Kobiety narzekają na gry video, twierdząc, że te często rozbijają ich związki. Ale prawda jest zupełnie inna. Może jednak warto spojrzeć na nie łaskawszym okiem…
Prawda jest prosta. Nie lubimy wszystkich tak samo, tak samo jak nie wszyscy lubią nas. Ale ci, którzy zdobyli naszą sympatię, z czasem stają się jakoś podejrzanie podobni…
Każdy z nas ma swoje kulinarne preferencje. Jemy to, co nam smakuje, to na co w danej chwili mamy ochotę. Ale czy wiecie dlaczego?
Międzynarodowy zespół naukowców przebadał młodych ludzi z różnych kultur, by sprawdzić, czym jest humanitaryzm i który kraj może się nim pochwalić.
W dobie komputerów, wysyłamy setki maili dziennie. Przez większość czasu robimy to machinalnie, nie zastanawiając się głębiej nad ich treścią czy formą. Jak się jednak okazuje, maile mówią o nas wszystko.
W polskiej polityce nie widzimy zbyt wielu kobiet, lecz te, które znalazły w niej swoje miejsce, by zyskać wyższą ocenę u wyborców powinny być pewne siebie i atrakcyjne - wynika z badania przeprowadzonego w SWPS.
Mama jednoznacznie daje wam do zrozumienia, że nie lubi waszej dziewczyny. Ojciec poddaje w wątpliwość rzetelność chłopaka. Chcecie wiedzieć dlaczego?
Osoby, które ciągle dokształcają się wykazują większą sumienność i zaangażowanie, poza tym są obowiązkowe i bardziej opanowane - wynika z badań Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Urządzenia monitorujące czy człowiek mówi prawdę czy kłamie, mamy od zawsze. Ale nigdy nie były jednoznacznie uznawane przez sąd. Naukowcy próbują więc dalej. Teraz wzięli się za internetowe czaty, smartfony i komunikatory.
Czym jesteśmy starsi, tym łatwiej uczymy się kontrolować stres. Nie wybuchamy jak małe dzieci, nie robimy scen. Ale czasami po prostu trudno jest się opanować.
Rozwód jest w pierwszej trójce najbardziej stresujących sytuacji w życiu. Zmienia życie na zawsze. Ale czy może powodować depresję?
Często narzekacie na długie godziny pracy? Wolelibyście wychodzić wcześniej? Może lepiej nie. Krótsza praca może mieć złe skutki.
Jeśli w domu jest więcej niż jedno dziecko, rodzice często mówią, że kochają wszystkich po równo. I po równo poświęcają im uwagę. Ale być może to nieprawda. Weźmy pod uwagę chociażby naukę.
Czy praca i dom są ze sobą powiązane? Czy dobre nastawienie naszego partnera i jego wiara we własną skuteczność wpływają na lepsze radzenie sobie z trudnościami i wyzwaniami zawodowymi? Na te pytania odpowiedzi szuka doktorantka SWPS.
Czy jedynie uzyskane efekty biznesowe wpływają na zadowolenie z pracy menedżerów? Okazuje się, że jest to bardziej złożona sprawa, ponieważ wpływają na to również cechy charakteru danej osoby.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności