Czy wasi rodzice lubią waszego partnera? Nie? Chcecie wiedzieć dlaczego?

partner

Mama jednoznacznie daje wam do zrozumienia, że nie lubi waszej dziewczyny. Ojciec poddaje w wątpliwość rzetelność chłopaka. Chcecie wiedzieć dlaczego?

Konflikt rodziców i dzieci dotyczący "najlepszego wyboru życiowego partnera" może mieć ewolucyjne korzenie. Jak zwykle chodzi o zasoby - informują naukowcy w "Evolution & Human Behavior".

Nawet dziś rodzice nierzadko wywierają presję na swoje dorosłe dziecko w kwestii wyboru życiowego partnera. Dawniej aranżowali małżeństwa, obecnie raczej stosują bardziej subtelne formy perswazji. Często nie zgadzają się jednak z dzieckiem odnośnie tego, kto będzie dla nich najbardziej odpowiedni.

Podejmowane przez rodziców próby kontroli życiowych wyborów własnych dzieci naukowcy wyjaśnili, stawiając tę kwestię na ewolucyjnym tle.

Ewolucję preferencji dotyczących partnera u młodych ludzi i ich rodziców prześledził dr Tim Fawcett ze School of Biological Sciences na University of Bristol i naukowcy z University of Groningen. Zauważają oni, że rodzice wspierają zwykle bardziej (materialnie) te dzieci, którym mniej wsparcia zapewniają ich życiowi partnerzy. I właśnie to prowadzi do konfliktu.

Aby lepiej przejrzeć zawiłość tych relacji badacze stworzyli komputerowy model, pozwalający symulować ewolucję zachowania rodziców, których córka szuka partnera. Z modelowania wynikło, że rodzice zwykle widzieliby u boku córki zięcia bardziej troskliwego i zapewniającego większe wsparcie, niż wybrałaby sama ich latorośl.

"Konflikt związany z zasobami rodziców jest kluczem do zrozumienia, dlaczego rodzice i dzieci nie zgadzają się odnośnie wyboru partnera" - zaznacza Fawcett.

Model pozwala się też spodziewać, że kiedy rodzice rozdzielą swoje zasoby po równo między wszystkie dzieci, wtedy oceny rodziców i dzieci (dotyczące partnerów dzieci) powinny stać się zbieżne. Kiedy jednak rodzice przekażą jednemu z dzieci mniej, niż innym, konflikt narasta.

"Rodzice są równo spokrewnieni ze wszystkimi swoimi dziećmi, podczas gdy każde z dzieci stawia samo siebie wyżej, niż rodzeństwo. Dlatego też każde z dzieci chce dostać więcej, niż na nie wypada przy równym podziale rodzicielskich zasobów" - tłumaczy Fawcett. - To zaś znaczy, że dzieci +poszukują+ partnera nieco mniej troskliwego niż ten, który byłby idealny z punktu widzenia rodziców".

Jeśli ta teoria się obroni, pozwoli wyjaśnić intrygujący aspekt ludzkiego zachowania i wyjaśnić pewne różnice między kulturami. "Nasz model pozwala przewidzieć, że konflikt będzie silniejszy, kiedy kontrolę nad zasobami sprawują raczej ojcowie, niż matki, choć to trzeba jeszcze sprawdzić" - zauważa główny autor badania, Piet van den Berg z University of Bristol.

Naukowcy chcą też zbadać preferencje rodziców i dzieci odnośnie różnych cech. Z dotychczasowych badań wynika, że młodzi ludzie, szukając partnera, dużo uwagi zwracają na atrakcyjność fizyczną, zapach i poczucie humoru. Z kolei rodzicom bardziej zależy na społecznej pozycji i dobrym pochodzeniu - przypominają badacze.


opublikowano: 2013-09-20
Komentarze
Polityka Prywatności