Tolerancja kontra narodowość

Strona www: www.swps.pl/

Międzynarodowy zespół naukowców przebadał młodych ludzi z różnych kultur, by sprawdzić, czym jest humanitaryzm i który kraj może się nim pochwalić.

Jak się okazało, najbardziej przyjazne obcokrajowcom są Filipiny, Indonezja, Indie, Egipt i Irlandia. Niską ocenę uzyskały natomiast Francja, Niemcy, Singapur, Węgry i Grecja. Spośród 25 krajów Polska uplasowała się na 10 pozycji.

Zespół naukowców z całego świata, w tym polscy studenci ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej starali się odpowiedzieć na pytania, które kraje są najbardziej przyjazne imigrantom oraz w jaki sposób kształtować życzliwą postawę wobec obcych i członków własnej grupy.

Badania pokazały, że tzw. humanitaryzm przejawia się nie tylko w trosce o innych, altruizmie i uprzejmości, ale również jest silnie związany z ugodowością, konformizmem, a nawet brakiem tolerancji wobec odmienności kulturowych.

Zdaniem naukowców, przedstawiciele kultur wysoce humanitarnych mogą być zarówno przyjaźni, jak i wrodzy.

Jak zatem wpływać na rozwój postawy humanitarnej? – Badanie pokazało, że im wyższy dochód krajowy brutto na osobę, tym mniejsza tolerancja wobec obcych. Atrakcyjna z ekonomicznego punktu widzenia wydaje się więc możliwość wpływania na postawy poprzez obniżanie świadczeń społecznych. Jednak dla poparcia tej kontrowersyjnej tezy potrzebne są bardziej pogłębione badania - informuje prof. Irena Heszen, psycholog SWPS.

opublikowano: 2013-10-30
Komentarze
Polityka Prywatności