Zrozumieć noworodka

W Centrum Zdrowia Dziecka wręczono certyfikaty pierwszej grupie polskich trenerów skali Brazeltona - metody służącej do oceny indywidualnych możliwości i zdolności niemowlaka, których poznanie ma pomóc w budowaniu więzi miedzy rodzicami a dzieckiem.

Chociaż metoda ta powstała już ponad 30 lat temu, w Polsce do tej pory była praktycznie nieznana.

Certyfikaty wręczyły trenerki skali z Instytutu Brazeltona w WielkiejáBrytanii, które przez rok szkoliły polskich specjalistów.

NAUKA TRENERÓW

Centrum Zdrowia Dziecka wraz z Polskim Stowarzyszeniem Pielęgniarek Pediatrycznych oraz firmą "Johnson & Johnson" postanowiło to zmienić. Uruchomiło ogólnopolski projekt, którego celem było rozpowszechnienie skali oceny zachowań noworodka w naszym kraju i stworzenie sieci trenerów, oceniających noworodki w największych polskich ośrodkach pediatrycznych.

Jednak, ponieważ NBAS stosować można jedynie po zdobyciu certyfikatu, należało zacząć od szkoleń personelu. Przystąpili do przedstawiciele różnych zawodów medycznych - pielęgniarki, położne, fizjoterapeuci i lekarze.

Nauka podzielona była na dwa etapy. W pierwszym przyszli trenerzy wysłuchali teorii metody i poznali zasady oceniania dzieci. Etap drugi składał się z zajęć praktycznych. Każdy z kandydatów obserwował dwoje dzieci dziennie i dokonywał ich oceny, która następnie konsultowana była ze specjalistą. W ciągu sześciu kolejnych miesięcy przyszły ekspert zobowiązany był do samodzielnej oceny 25 noworodków. Treningi poprowadziły Joanna Hawthorn i Betty Hutchon z Centrum Brazeltona w Wielkiej Brytanii.

NIEZWYKŁY JĘZYK NIEMOWLĄT

Skala Brazeltona (Neonatal Behavioural Assessment Scale - NBAS) powstała w USA w latach 70. ubiegłego wieku. Jest narzędziem pomagającym zdefiniować stany emocjonalne dziecka. Nie służy rejestrowaniu nieprawidłowości, ale akcentuje najlepsze, mocne strony dziecka, jego talenty i zdolności pokonywania wyzwań. Odpowiedzi są specyficzne dla każdego malucha i dostarczają wielu cennych wskazówek.

Ocenę według skali Brazeltona stosuje się u dzieci do drugiego miesiąca życia oraz u wcześniaków, maluchów opóźnionych w rozwoju lub "odrzuconych", dzieci z niedowagą i tych, które w czasie ciąży narażone były na kontakt z niebezpiecznymi substancjami. Jest też narzędziem pomagającym w nawiązaniu kontaktu z noworodkiem u kobiet z depresją poporodową, matek wcześniaków i dzieci z wadami wrodzonymi oraz pań mających problemy z zaakceptowaniem dziecka.

Trzy główne założenia, używane podczas badania malucha, brzmią: - noworodki (nawet te, które wydają się słabe) są wysoce uzdolnione już w chwili narodzin, - noworodki poprzez zachowanie komunikują się z otoczeniem, - niemowlęta nie tylko reagują na sygnały wokół ich, ale też podejmują kroki by kontrolować swoje środowisko (np. poprzez płacz zwracają uwagę swoich opiekunów).

NBAS opiera się na 28 czynnikach behawioralnych i 18 odruchach, których obserwacja pozwala zrozumieć wszystko, co niemowlę ma do powiedzenia. Przeprowadza się ją w ciepłym i spokojnym pokoju, pomiędzy kolejnymi karmieniami. Całe badanie trwa około 20-30 minut. Test nie daje jednego wyniku,álecz ocenia zdolności dziecka w różnych obszarach rozwojowych. Jak twierdzą specjaliści, odsłania portret dziecka i przekazuje nam, kim ono jest. "Zachowanie dziecka jest językiem - tłumaczy twórca systemu, dr T. Berry Brazelton. - Chciałbym, aby młodzi rodzice zaufali temu językowi".

Koordynator centrum Brazeltona w Wielkiej Brytanii, psycholog Joanna Hawthorne dodaje: "Staramy się mówić rodzicom, aby obserwowali swoją pociechę, ponieważ przekazuje ona ogromną ilość informacji. Noworodki są bowiem społecznie wykwalifikowanymi istotami".

Natomiast Betty Hutchon podkreśla, że "NBAS stwarza możliwość oddziaływania w bardzo pozytywny sposób i często daje nadzieję rodzicom dzieci specjalnej troski".

Źródło: http://www.naukawpolsce.pl

Komentarze
Polityka Prywatności