Psychologia - artykuły

Świadomość jest tajemnicą, z której rozwiązaniem od wieków borykają się badacze ludzkiego umysłu. Niektórzy uważają, że jest ona wewnętrznym odzwierciedleniem rzeczywistości i można podzielić ją na świadomość introspektywną i ekstrospektywną.
Czas wakacji to okres intensywnych wyjazdów zagranicznych. Jednak od kilku lat są to nie tylko wyjazdy urlopowe, lecz również wyjazdy do pracy. U niektórych wyjeżdżających zapał podejmowania nowych wyzwań i wiara w nowe możliwości po pewnym czasie gasną wobec trudności dnia codziennego.
W ostatnich latach można zaobserwować zmianę w sposobie prowadzenia terapii medycznych. Do tej pory dominowała powszechna od XIX wieku atomistyczna postawa wobec pacjenta. Wraz z intensywnym rozwojem technologii medycznej powodowały, że w dość częste było nastawienie tylko na "leczenie choroby".
Osoby, które przeżyły katastrofę, muszą poradzić sobie ze sprzecznymi uczuciami - z jednej strony odczuwają radość, z drugiej strony mogą czuć się winne, że przeżyły, podczas gdy tyle innych ludzi zginęło; w takich chwilach najważniejsze jest, by ktoś przy nich był - uważa psycholog Ewa Woydyłło-Osiatyńska.
32 proc. zabójstw w 2006 r. dokonano na tle nieporozumień rodzinnych; 12 proc. Polaków zostało przynajmniej raz uderzonych przez partnera lub współmałżonka, a 22 proc. badanych przyznaje, że bije lub biło swoje dzieci - stwierdza raport z realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w 2006 r.
Patrząc na innego człowieka możemy poznać jego emocje. Wyraz twarzy lub wykonywane gesty pozwalają odczytać informacje o stanie wewnętrznym obserwowanej osoby. Jednym z warunków rozpoznania i określenia cudzego stanu jest wcześniejsze przeżycie takiej samej lub podobnej sytuacji.
W Centrum Zdrowia Dziecka wręczono certyfikaty pierwszej grupie polskich trenerów skali Brazeltona - metody służącej do oceny indywidualnych możliwości i zdolności niemowlaka, których poznanie ma pomóc w budowaniu więzi miedzy rodzicami a dzieckiem.
Bardzo małe dzieci znacznie łatwiej uczą się pierwszych słów od ludzi niż z programów telewizyjnych w rodzaju "Teletubisiów" - pisze amerykańska psycholog na łamach pisma "Media Psychology".
Udowodnienie dzieciom i młodzieży, że mimo swojej przypadłości, mogą osiągnąć w życiu sukces to główny cel gimnazjum i liceum Fundacji "Dyslektyk", kształcącej osoby cierpiące na dysleksję, dysgrafię, dysortografię, dyskalkulię i inne schorzenia psychiczne obniżające zdolności uczenia się.
Aż 76 proc. Polaków deklaruje, że są szczęśliwi. Niewiele ponad 60 proc. twierdzi, że żyje się im dostatnio. A 40 proc. jest zadowolonych z siebie. Nasze samopoczucie wciąż się poprawia - jeszcze pięć lat temu zadowolonych ze swojego życia było tylko 30 proc. Polaków - pisze "Rzeczpospolita".
Dzieci potrzebują kontaktu z rówieśnikami i mądrych zajęć dostosowanych do ich wieku. Najlepiej mogą to zapewnić przedszkola - ocenili eksperci.
Dziecko wychowywane jako pierwsze ma nieco wyższy wskaźnik inteligencji niż jego młodsze rodzeństwo - informuje "Science".
Prawie połowa panów okłamuje swoje partnerki na temat ich wyglądu - wynika z analizy ankiet przeprowadzonych wśród 5 tys. mężczyzn. Informację na ten temat podaje gazeta "Daily Record"
Kobiety, które w okresie dzieciństwa łączyły bliskie więzy z ojcem wykazują pociąg do mężczyzn, którzy im go przypominają - wynika z polsko-angielskich badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego, Zakładu Antropologii PAN oraz Uniwersytetu w Durham na grupie 49 Polek. Wyniki badań opublikowało pismo "Evolution and Human Behaviour".
Większość pacjentów chciałaby, aby przy pierwszym spotkaniu lekarz uścisnął im rękę, a mniej więcej połowa chciałaby zostać pozdrowiona po imieniu - wynika z badań opublikowanych na łamach pisma "Archives of Internal Medicine".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności