Trudna codzienność emigrantów

Czas wakacji to okres intensywnych wyjazdów zagranicznych. Jednak od kilku lat są to nie tylko wyjazdy urlopowe, lecz również wyjazdy do pracy. U niektórych wyjeżdżających zapał podejmowania nowych wyzwań i wiara w nowe możliwości po pewnym czasie gasną wobec trudności dnia codziennego.

Anna Rączkowska w artykule pt. "Smutek emigranta", umieszczonym na portalu internetowym www.zycienawyspach.com, zauważa że współcześni emigranci zmagają się nie tylko z problemami dotyczącymi poszukiwania pracy, mieszkania, nieznajomości języka. Największe trudności adaptacyjne powodowane są rozstaniem z rodziną i przyjaciółmi, tęsknotą oraz zmaganiem z własnymi słabościami, spadkiem poczucia własnej wartości, poczuciem stanu zawieszenia, samotnością.

Wyniki badań prowadzonych przez zespół naukowców ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej pokazują, że częstą przypadłością wśród Polaków pracujących za granicą jest tzw. "syndrom nieszczęśliwego imigranta".

Jego powodem jest utrata własnej tożsamości, znalezienie się w innej rzeczywistości, niemożność bezpośredniego pełnienia ważnych życiowych ról - ojca, matki, męża, czy żony. Do tego dochodzi wysiłek fizycznym i psychiczny.

Wszystkie te czynniki powodują, że wielu spośród tych, którzy wyjechali, popada w przygnębienie. Stwierdza się również występowanie zaburzeń nerwicowych, stanów depresyjnych, uzależnienia alkoholowego i lekowego. Z myślą o tej grupie emigrantów uruchamiane są odpowiednie programy terapeutyczne.

Ich przykładem są zajęcia psychoterapeutyczne prowadzone przez psychiatrę i psychoterapeutę - dr Jacka Namysłowskiego w Klinice Leczenia Uzależnień w Bad Essen w Niemczech. Autor i pomysłodawca zajęć, sam od wielu lat przebywający za granicą, uważa, że do szczególnie ważnych elementów terapii należą: odtwarzanie więzów socjokulturoowych, pogłębianie poczucia identyfikacji i tożsamości narodowej oraz uelastycznianie mechanizmów adaptacyjnym i reakcji przystosowawczych.

Podobne programy terapeutyczne działają także w Wielkiej Brytanii, w Irlandii oraz w krajach Ameryki Północnej.

Źródło: http://www.naukawpolsce.pl

Komentarze
Polityka Prywatności