Nauczyciel musi być też psychologiem

Nauczyciel musi też pełnić rolę psychologa. Współczesna wiedza wskazuje, że problemów dzieci i młodzieży nie należy rozwiązywać w gabinetach specjalistów, a w ich codziennym środowisku.

"Kiedyś bardziej myślało się o tym, że to psycholog w zaciszu gabinetu rozwiąże większość problemów. Natomiast w tej chwili wszyscy uważamy, że tylko przygotowując osoby, które są najbliżej dziecka, czyli rodziców i nauczycieli, możemy dziecku rzeczywiście pomóc”.

Centrum Metodycznego Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej wydaje w związku z tym publikacje skierowane nie do psychologów, ale do wszystkich nauczycieli. Ponadto wspiera terenowe ośrodki doskonalenia nauczycieli i poradnie psychologiczno-pedagogiczne, z których mogą korzystać rodzice. Sokołowska dodała, że studia niewystarczająco przygotowują nauczycieli pod względem psychologicznym i pedagogicznym.

Te braki nauczyciele uzupełniają na własną rękę już po rozpoczęciu pracy w szkole.
Współczesne problemy wychowawcze w szkołach nie są spowodowane tym, że młodzi ludzie "pogorszyli" się ostatnio. To zmiany zachodzące na świecie wymagają, jak oceniła, modyfikacji metod wychowawczych.

"Dużo się mówi o problemach wychowawczych w szkołach. Zwłaszcza dotyczy to gimnazjów, przez sam fakt, że to jest miejsce gdzie są dzieci w tym najtrudniejszym wieku. Ale ja znam wiele takich gimnazjów, w których nauczyciele się nie skarżą, że mają problemy. Ci nauczyciele pracują z uczniami, traktując ich jak współautorów całego procesu edukacyjnego".

Jasne, konsekwentne zasady są też, potrzebne nauczycielom. "Najgorsza rzecz, jaka się może zdarzyć, to sytuacja, w której nauczyciel mówi: Nie wiem co się stało. Nie wiem co mam teraz zrobić, jak zareagować na tę sytuację".

Dobre efekty daje, danie uczniom poczucia częściowej kontroli nad ich procesem kształcenia. Pomaga to wykształcić w nich poczucie odpowiedzialności za ten proces. "Np. uczniowie mogą sami przygotowywać część materiałów dydaktycznych na lekcje, takich jak prezentacje czy referaty. Najlepiej, jeśli mogą wybrać temat, który najbardziej im odpowiada".

Źródło: http://www.naukawpolsce.pl

Komentarze
Polityka Prywatności