Sen czy czuwanie? Decyduje hipokretyna...

Grupa komórek nerwowych, które wydzielają hipokretynę i znajdują się w podwzgórzu mózgu bezpośrednio kontroluje nasz sen i czuwanie - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".

Hipokretyna jest peptydem (związkiem podobnie jak białko zbudowanym z aminokwasów, ale o krótszej cząsteczce), który pełni rolę przekaźnika sygnału pomiędzy neuronami podwzgórza mózgu. Podwzgórze jest odpowiedzialne za regulację procesów fizjologicznych, jak na przykład jedzenie, sen, temperatura ciała, równowaga chemiczna organizmu, rytm serca, zachowania seksualne i emocje.

We wcześniejszych badaniach wykazano, że hipokretyna reguluje zapadanie w sen. Utrata neuronów produkujących ten ważny neuroprzekaźnik prowadzi do zaburzeń koncentracji uwagi i narkolepsji, choroby o podłożu neurologicznym objawiającej się niekontrolowanym zapadaniem w sen. W swojej najnowszej pracy Luis de Lecea z Uniwersytetu Stanforda wraz z zespołem badał bezpośredni wpływ aktywności neuronów wydzielających hipokretynę na stan snu i czuwania myszy.

Neurony produkujące hipokretynę zostały na potrzeby badania zmodyfikowane genetycznie tak, że aktywowało je światło. Naukowcy odkryli, że stymulacja tych neuronów zwiększa prawdopodobieństwo przejścia ze stanu snu wolnofalowego lub fazy snu REM do przebudzenia.

Autorzy badań podkreślają, że to pierwsza praca w której wykazano bezpośredni wpływ aktywności neuronów wydzielających hipokretynę na przejście ze stanu snu do czuwania. Zdaniem badaczy ich odkrycie przyczyni się do lepszego poznania zaburzeń snu. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności