Gra komputerowa, zaprojektowana przez kanadyjskich naukowców, pomaga w zredukowaniu poziomu hormonu stresu, kortyzolu - informuje serwis Medical News Today.
Depresja i stany depresyjne u dzieci stanowią coraz poważniejszy problem. Według najnowszych badań nawet 40 proc. dzieci w szkołach podstawowych nie ma poczucia sensu życia, a 30 proc. przyznaje się do myśli samobójczych. Wyniki statystyk wskazują, że 89 proc. dzieci depresyjnych doświadcza myśli samobójczych, a 13 proc. dzieci ma za sobą podejmowane próby samobójcze.
Myśląc o przyszłości, ufamy zazwyczaj, że będzie szczęśliwa, nie zaś zła. Częściej spodziewamy się długiego życia w zdrowiu, niż obłożnej choroby na starość.
Czy oglądając zdjęcie polityka można "na pierwszy rzut oka" przewidzieć, że osoba ta wygra najbliższe wybory? Najnowsze badania psychologów z Princeton University dowodzą, że jest to do pewnego stopnia możliwe. Wyniki badań opublikowane zostały w ostatnim numerze "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Plotka jest potężniejsza od prawdy - wynika z badań niemieckich naukowców. Okazuje się, że ludzie wierzą bardziej w plotkę nawet, jeśli mają prawdziwe, poparte dowodami informacje na ten sam temat.
Opioidy endogenne to grupa naturalnie występujących w organizmie człowieka peptydów produkowanych przez mózg lub przysadkę mózgową. Jako pierwsi ich budowę i skład chemiczny opisali w 1975 roku John Hughes i Hans Kosterlitz.
Grupa komórek nerwowych, które wydzielają hipokretynę i znajdują się w podwzgórzu mózgu bezpośrednio kontroluje nasz sen i czuwanie - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".
W codziennym życiu zdarza się wiele nieuniknionych sytuacji, w których człowiek odczuwa zagrożenie, doznaje strachu obezwładniającego ciało i umysł. Odczucia te, określane jako lęk, towarzyszą człowiekowi przez całe życie i go w jakimś stopniu kształtują.
Kiedy patrzymy na twarze innych ludzi, nasz mózg automatycznie rejestruje pojawiające się tam emocje. Proces ten bardzo trudno zbadać, ponieważ trwa ułamki sekund. Teraz naukowcy dokonali przełomu dzięki specjalnym testom.
Każdego dnia tysiące osób na całym świecie rozpoczynają kuracje odchudzające. Różnego rodzaju diety stosują dorośli, młodzież, a nawet dzieci. Badania przeprowadzone w Szwecji pokazały, że nawet kilkuletnie dziewczynki próbują się odchudzać. Według statystyk australijskich 79 proc. studentek chciałoby ważyć mniej.
Jeden hormon białkowy wydzielany przez układ pokarmowy do krwi kontroluje aktywność kilku rejonów mózgu zarządzających zachowaniem związanym z jedzeniem - informują naukowcy z Londynu na łamach pisma "Nature".
Mimo że trudno nam się z tym pogodzić, nasze opinie i postawy zależą często od poglądów innych ludzi. Najnowsze badania, opublikowane na łamach pisma "Journal of Consumer Research", precyzujątę starą prawdę: pod wpływem innych osób najłatwiej jest zmienić nastawienie nie tyle ze złego na dobre czy z dobrego na złe, co ze złego na jeszcze gorsze.
Wyprowadzenie się z domu i konieczność dostosowania się do nowych warunków i obcego otoczenia to wyzwania, przed którymi staje wielu młodych ludzi rozpoczynających naukę na studiach. Najnowsze badania psychologów z kanadyjskiego University of Alberta dowodzą, że te stresujące doświadczenia mogą negatywnie odbijać się na zdrowiu początkujących studentów.
Zużycie serotoniny, ważnego przekaźnika informacji w mózgu, jest dużo szybsze zimą u ludzi cierpiących na sezonową depresję, w porównaniu z osobami nie odczuwającymi tej dolegliwości.
W ogólnoświatowych zasobach internetowych można znaleźć ponad 106 milionów blogów. W Polsce istnieje ich ponad 2,5 miliona. Opisywane są w nich codzienne zmagania, osobiste przemyślenia, komentowana rzeczywistość. Niektóre są swoistymi świadectwami walki z chorobami, z przeciwnościami losu, inne - opisem radosnych wydarzeń życiowych.