U ludzi, którzy rozwiązują problemy raczej intuicyjnie i twórczo niż metodycznie, mózg pracuje inaczej, nawet podczas relaksu - informują naukowcy na łamach pisma "Neuropsychologia".
Badania były prowadzone przez psychologów ze w Stanów Zjednoczonych - Johna Kouniosa z Drexel University i Marka Jung- Beemana z Northwestern University. Na początku eksperymentu badani relaksowali się przez siedem minut. Naukowcy w tym czasie mierzyli aktywność ich mózgów za pomocą elektroencefalografu (EEG).
Następnie badani musieli rozwiązywać anagramy, czyli układać chaotyczne litery w konkretne słowa (np. tkaam - matka). Zadanie to można wykonać w sposób metodyczny - stopniowo zmieniając porządek liter, lub intuicyjnie, na zasadzie nagłego uświadomienia sobie rozwiązania. Za każdym razem badani musieli odpowiedzieć na pytanie, jak doszli do rozwiązania anagramu - intuicyjnie czy metodycznie. Potem uczestników podzielono na dwie grupy - "twórczą" i "metodyczną" - i porównano wcześniejsze pomiary aktywności ich mózgów. W obu grupach aktywność ta różniła się.
Okazało się, że u osób twórczo rozwiązujących problemy aktywniejsza jest prawa półkula mózgu, odpowiedzialna za przywoływanie bardziej odległych skojarzeń. Jest to istotny element twórczego myślenia. Naukowców zastanowiło, że większa aktywność prawej półkuli widoczna jest nawet podczas odpoczynku. Ich zdaniem oznacza to, że nawet spontaniczne myśli czy sny są u takich osób bardziej twórcze. W obu grupach inna była też aktywność w tej części mózgu, która odpowiada za przetwarzanie procesów wizualnych. U osób twórczych uwaga jest bardziej rozproszona, u metodycznych zaś - bardziej skupiona. Osoby twórcze szukają różnych skojarzeń w otoczeniu, natomiast osoby metodyczne koncentrują się na konkretnym problemie.(PAP)