Osoby religijne lepiej radzą sobie ze stresującymi sytuacjami w rodzaju utraty pracy czy rozwodu - utrzymują europejscy naukowcy.
Nie wystarczy wzrost gospodarczy, by ludzie czuli się szczęśliwi - muszą mieć jeszcze zaufanie do państwa - wynika z badań doktor Luisy Corrado, wyróżnionych 12 marca przyznawaną przez Unię Europejska Nagrodą Marii Curie za rok 2007.
Wrażenie towarzyszące dotykaniu opakowania może mieć znaczący wpływ na ocenę smaku produktu - uznali amerykańscy badacze. Po serii eksperymentów Aradhna Krishna (University of Michigan) i
Maureen Morrin (Rutgers University) odkryły, że wiele osób ocenia napoje po opakowaniu. Szczególny wpływ na ocenę zawartości ma solidność kubka.
Niskie osoby mają większe tendencje do bycia zazdrosnym - czytamy w brytyjskim tygodniku "New Scientist". Badacze z University of Groningen w Holandii i University of Valencia w Hiszpanii przeanalizowali prawie 550 Holendrów i Hiszpanów obu płci pod względem zazdrości.
Wbrew potocznemu przekonaniu alkohol wcale nie koi smutku, a wręcz go utrwala - ujawniają w piątek japońscy naukowcy. Zespół profesora farmakologii Norio Matsukiego wyjaśnia, że zawarty w alkoholu etanol wcale nie sprawia, iż zapominamy o przykrych doświadczeniach, a wręcz przeciwnie: utrwala wspomnienia o nich w pamięci.
Naukowcy już dawno temu zauważyli, że matki, zarazem w świecie ludzi, jak i zwierząt, mają szczególną zdolność do rozpoznawania płaczu własnego dziecka. Na łamach "Biological Psychiatry" badacze japońscy opisują, jak działa mózg matki, która słyszy, że jej dziecko płacze lub śmieje się.
Najczęściej stosowane w W. Brytanii leki na depresję i stany lękowe (Prozac, Efexor i Seroxat) nie odnoszą skutków i nie są o wiele lepsze niż placebo (pigułka o działaniu neutralnym, w której skuteczność pacjent mocno wierzy) - wynika z badań naukowców z wydziału psychologii uniwersytetu w Hull.
Ludzie przekonani o sile swojej władzy ignorują nowe pomysły i nie słuchają opinii innych - przekonują amerykańscy naukowcy. "Osoby, które mają poczucie władzy, wykazują całkowitą pewność, że to co myślą, jest słuszne.
Ludzkie "stado", podobnie jak owce czy ptaki, podąża za swoim przewodnikiem. Naukowcy brytyjscy z University of Leeds uważają, że w przemieszczającym się tłumie podświadomie szukamy jednostek, za którymi będziemy mogli podążyć. Wyniki badań ukazały się na łamach "Animal Behaviour Journal".
Osoby smutne i skupione na sobie wydają więcej na zakupy, niż osoby, których stan emocjonalny można określić jako neutralny - informuje serwis internetowy EurekAlert.
Na całym świecie myśli i próby samobójcze wywoływane są przez podobne czynniki i obejmują takie same grupy ludzi - dowodzą naukowcy z Harvard University w oparciu o największe, jak dotąd, badania tego problemu, które objęły 17 krajów. Wyniki publikowano na łamach "British Journal of Psychiatry".
Ataki terrorystyczne z 11 września 2001 roku spowodowały wiele zmian w życiu Amerykanów. Dotyczy to również ich snów, które stały się dziwniejsze i mniej realne - informuje pismo "Sleep".
U ludzi, którzy rozwiązują problemy raczej intuicyjnie i twórczo niż metodycznie, mózg pracuje inaczej, nawet podczas relaksu - informują naukowcy na łamach pisma "Neuropsychologia".
Wbrew pozorom pogoń za jeszcze większym szczęściem wcale nie jest dla nas dobra - informuje pismo "Perspectives on Psychological Science".
Niedzielna noc jest najgorsza z całego tygodnia, jeśli chodzi o spokojny, dający wypocząć sen - wynika z najnowszych badań. Zlecone przez jedną z sieci hoteli badanie, przeprowadzone na 3,5 tys. dorosłych wykazało, że niemal 60 proc. pracujących osób najgorzej w całym tygodniu sypia w niedzielę.