Czekolada i pieniądze tak samo działają na mózg

Ludzki mózg podobnie reaguje na sprawiedliwe potraktowanie, jak na porcję czekolady czy zastrzyk gotówki - dowodzą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles na łamach "Psychological Science".

Jak dowodzą badacze, doznanie sprawiedliwego potraktowania sprawia, że w mózgu aktywizuje się obszar nagrody. Dzięki temu doświadczamy uczucia przyjemności - podobnie jak po spożyciu porcji czekolady.

"Odbieranie sprawiedliwego traktowania jako nagrody wynika z samej struktury naszego mózgu" - komentuje współautor badań, Matthew D. Lieberman z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. Podczas eksperymentu uaktywniały się takie obszary mózgu, jak brzuszne prążkowie (ventral striatum) oraz brzusznośrodkowa kora przedczołowa (ventromedial prefrontal cortex). Brzuszne prążkowie występuje nie tylko u ludzi. Posiadają je również szczury, myszy i małpy.

"U szczurów te obszary mózgu aktywowane są przez jedzenie. U ludzi - także przez doznawanie sprawiedliwości. Zgodne to jest z opinią, że sprawiedliwe potraktowanie jest zaspokojeniem jednej z naszych podstawowych potrzeb" - mówi prowadząca badania, Golnaz Tabibnia z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. W ramach eksperymentu naukowcy pytali badanych studentów, czy zgodziliby się na określony podział pewnej sumy pieniędzy pomiędzy dwie osoby - badanego i osobę, która dzieliła kwotę.

Niektóre z ofert były sprawiedliwe, np. równy podział 10 dolarów po pięć dolarów, inne - niesprawiedliwe, kiedy badany miał dostać jedynie pięć dolarów z sumy 23 dolarów. "W obu przypadkach badany miał dostać tę samą kwotę, jednak w pierwszym uważał, że podział jest sprawiedliwy, w drugim zaś - krzywdzący dla niego" - komentuje badaczka. Niektórzy z badanych akceptowali niesprawiedliwy podział pieniędzy. Jednak wtedy nie uaktywniał się w ich mózgu obszar nagrody. Działo się to tylko wówczas, kiedy dostawali "sprawiedliwą" stawkę.(PAP)

ostatnia zmiana: 2008-05-05
Komentarze
Polityka Prywatności