Amerykańscy naukowcy postanowili zbadać, co sprawia, że człowiek czuje się szczęśliwy (przynajmniej gdy chodzi o dobra materialne). I uznali, że wcale nie zależy to od stanu posiadania, ale od podejścia do posiadanych przedmiotów.
Kiepskie wyniki niektórych drużyn piłkarskich mogą wynikać z utrwalanych przez lata stereotypów - uważają brytyjscy naukowcy.
Pozytywne myślenie ma również swoje negatywne strony. Jak piszą naukowcy na łamach najnowszego "Journal of Consumer Research" ludzie lubią być niepoprawnymi optymistami. Oszukują wówczas sami siebie, angażując się np. w ryzykowne sytuacje finansowe i nie zastanawiając się nad groźbą bankructwa.
Gigantyczne zdjęcie reklamowe, przedstawiające obfity biust, zasłonięty jedynie przez ręce modelki wywołuje od kilku dni poważne utrudnienia w ruchu ulicznym w Neapolu. Źródło:
Wprost24.plLudzki mózg podobnie reaguje na sprawiedliwe potraktowanie, jak na porcję czekolady czy zastrzyk gotówki - dowodzą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles na łamach "Psychological Science".
Mężczyźni częściej niż kobiety mają tendencję do dyskryminowania osób cierpiących na depresję - uznali australijscy naukowcy.
Nastoletnie dziewczyny z mniejszości narodowych, które są silnie przywiązane do tradycji i noszą etniczne ubrania, cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym - uważają brytyjscy naukowcy.
Jesteś w złym nastroju? Uważaj podczas robienia zakupów! Jak dowodzą amerykańscy psycholodzy, ludzie, którzy są smutni lub skoncentrowani na swoich problemach, wydają w sklepach więcej pieniędzy niż osoby w dobrym lub neutralnym nastroju. Wyniki badań zostaną opublikowane w czerwcowym wydaniu pisma "Psychological Science".
Czas spędzony na wsi (farmie)ze zwierzętami pomaga pacjentom chorym psychicznie - informują naukowcy z Norwegii na łamach pisma "Clinical Practice and Epidemiology in Mental Health".
Dzieci, które zaniedbywano we wczesnym dzieciństwie, tj. przed drugim rokiem życia, częściej zachowują się agresywnie jako 4-, 6- czy 8-latki - zaobserwowali badacze z USA.
Telewizor w pokoju nastolatków osłabia ich chęć do ćwiczeń, jedzenia owoców i warzyw oraz celebrowania posiłków z rodziną - alarmują naukowcy z Minnesoty.
Rodziców nie powinno przerażać, że ich dzieci mówią same do siebie. Naukowcy przekonują, że pięciolatki, które to robią, lepiej radzą sobie ze stawianymi przed nimi zadaniami.
Oto prosty eksperyment. Pomyślmy liczbę od 1 do 9. Pomnóżmy ją przez samą siebie. Dodajmy do siebie tworzące ją cyfry. Podstawmy pod wynik odpowiadającą mu w kolejności literę alfabetu. A teraz bardzo szybko - bez zastanowienia - pomyślmy nazwę kraju, zaczynającą się na tę literę, następnie kolor na trzecią literę tej nazwy oraz kwiat na ostatnią literę koloru. W zdecydowanej większości przypadków ludzie myślą w takiej chwili o Danii (a nie na przykład Dominikanie) i niebieskich irysach. Dlaczego?
Do naszych nosów dziennie docierają setki tysięcy zapachów, żeby zapamiętać jeden z nich, podobny do wielu innych, musi się zdarzyć coś nieprzyjemnego - informują na łamach pisma "Science" naukowcy z USA.
Szczęście daje nie posiadanie pieniędzy, ale wydawanie ich na innych - wynika z kanadyjskich badań opublikowanych na łamach "Science". Jak wykazali naukowcy z University of British Columbia, samopoczucie poprawia już szczodre wydanie 5 dolarów.