Psychologia - artykuły

Nostalgia to przyjemnie zabarwiona, sentymentalna tęsknota za przeszłością. Tradycyjnie uważało się ją za emocję niepożądaną, związaną z cierpieniem, a nawet chorobami psychicznymi. Tymczasem najnowsze badania zrealizowane w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej pokazują, że przeżywanie nostalgii może przynosić wiele korzyści.
Mając skrajny - niski lub wysoki poziom testosteronu - męskiego hormonu płciowego, mężczyzna może podejmować ryzykowne decyzje finansowe - podaje pismo "New Scientist".
To nie kwestia kulturowa, że jesteśmy uprzedzeni. Zarówno ludzie, jak i małpy, krzywo patrzą na osobniki spoza "stada". To dowód na ewolucyjność tej cechy.
Im jesteś szczęśliwszy, tym chętniej używasz serwisów mikroblogowych, takich jak np. Twitter. A także, jak wskazują badania uczonych z University of Indiana - szukasz internautów o podobnym stanie ducha.
Farmakologiczne leczenie depresji może świetnie wspomóc praktykowanie tai chi. Jak informuje "American Journal of Geriatruc Psychiatry" naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles upatrują w tej metodzie szansy dla osób starszych.
Jak wynika z badań opublikowanych w piśmie "Occupational and Environmental Medicine", praca, za którą jesteśmy źle wynagradzani, w której stawia się nam za duże wymagania, a w dodatku pozbawiająca kontroli nad tym, co robimy jest gorsza dla naszego zdrowia psychicznego niż brak pracy.
Życie towarzyskie pod kontrolą rodziców? I dobrze! Zmniejsza to częstotliwość problemów alkoholowych - twierdzą amerykańscy naukowcy.
Kobiety czują się winne obierając służbowe telefony lub maile po godzinach pracy. Mężczyźni nie są aż tak wrażliwi - wynika z badań uczonych z University of Toronto.
Jak informują naukowcy w "Proceedings of the National Academy of Sciences" - wspomnienia związane z relacją z matką stają się dużo bardziej intensywne, po podaniu oksytocyny.
Gry komputerowe pomagają żołnierzom uwolnić się od koszmarów sennych. W jaki sposób? Zmniejsza się ich wrażliwość na przemoc - informuje "New Scientist".
Nie wyspałeś się? Możesz łatwiej podjąć ryzykowną decyzję - informują naukowcy z USA, na łamach "Journal of Neuroscience".
Kobiety bywają nawet dwukrotnie bardziej hojne od mężczyzn. Są bardziej skłonne wspomóc organizacje charytatywne niż mężczyźni - wynika z badań naukowców z Centrum Filantropii przy Uniwersytecie Indiana.
W centrach handlowych na całym świecie konsumenci kontynuują pierwotne zwyczaje polowania i zbieractwa - twierdzą naukowcy z University of Michigan.
Wegetarianie przypisują zwierzętom więcej emocji niż osoby jedzące mięso – donoszą polscy i niemieccy naukowcy. W zrealizowanym projekcie badawczym zapytali obie grupy czy, a jeśli tak to jakie, uczucia przypisują zwierzętom.
Jak czytamy w "Psychological Science", surowszy osąd wydaje osoba, która właśnie spożyła coś gorzkiego. Takie wnioski wyciągnęli psychologowie z Nowego Jorku, po przebadaniu 57 ochotników.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności