
Im więcej czasu spędzonego przed ekranem komputera czy telewizora, tym gorsze kontakty z rodziną i znajomymi - tak wynika z badań nowozelandzkich naukowców.

Jak odkryli niemieccy psychologowie, sekretem młodości wcale nie są operacje plastyczne, ani inne zabiegi upiększające, ale zmiana towarzystwa, w którym przebywamy.

Cechy genetyczne osób, które nas otaczają, mają wpływ na to, jakie kształtujemy z nimi relacje. Jak się okazuje, nie tylko potencjalnego partnera, ale także przyjaciół wybieramy pod wpływem ich genów - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Jak wynika z prac angielskich naukowców, ta drużyna, która rozpocznie serię rzutów karnych w meczu piłkarskim, ma większą szansę, żeby wygrać. Prawdopodobieństwo wynosi 60:40.

Przy podejmowaniu decyzji czasem kierujemy się intuicją, wewnętrznym głosem lub sercem. Naukowcy jednak ostrzegają, że nie zawsze te podpowiedzi są słuszne.

Naukowcy z Ohio State University twierdzą, że jedynacy przestają się różnić od swoich rówieśników, którzy posiadają rodzeństwo, gdy wkroczą w wiek nastoletni. Wtedy zanika u nich deficyt umiejętności społecznych.

Jak się okazuje, kobiece łzy, ronione pod wpływem emocji, w znaczny sposób oddziałują na mężczyzn. Obniżają im poziom testosteronu oraz libido - podaje tygodnik "Science".

Konflikty między rówieśnikami to niezbędny element kształtowania postaw - tak twierdzi włoski pedagog Daniele Novara, który właśnie opublikował książkę "Kłócić się, by rosnąć".

Najnowsze badania wykazują, że nie pytania i zaangażowanie osoby przeprowadzającej rozmowę mają decydujący wpływ na jej przebieg, a postawa osoby, która ubiega się o posadę - informuje Association for Psychological Science.

Jak informują naukowcy z Kanady, na łamach pisma "Nature Neuroscience" - podczas słuchania muzyki, w naszym mózgu dzieją się podobne procesy do tych, które wzbudza w nas przyjemność jedzenia, czy satysfakcja związana z posiadaniem pieniędzy. To za sprawą neuroprzekaźnika "przyjemności", czyli dopaminy.

Jeśli pachniesz i wyglądasz podobnie jak twój ojciec, możesz liczyć na większe wsparcie niż te dzieci, które są mniej podobne - informują naukowcy w piśmie "Animal Behaviour".

Jak informuje "American Sociological Review", naukowcy odkryli, co dokładnie odpowiada za większe poczucie szczęścia u ludzi, którzy są religijni. To nawiązywanie kontaktów z ludźmi ze wspólnoty.

Nawet delikatne światło, porównywalne z mocą włączonego telewizora, może wywołać stany depresyjne - donoszą naukowcy z Ohio State University.

Młodzi ludzie są szczególnie narażeni na szkodliwe działanie bezrobocia. Negatywny wpływ braku zatrudnienia na psychikę młodych przejawia się w depresji, bezsenności, ale także autoagresji.

Sprawdzenie, czy pasujemy w łóżku, przed ślubem, wcale nie gwarantuje lepszego małżeństwa - informują naukowcy. W zamian podają, jakie korzyści wynikają ze wstrzemięźliwości.