Psychologia - artykuły

Jak informuje "Nature Neuroscience" - osoby, które mają większe jądro migdałowate wiodą bogatsze i bardziej urozmaicone życie towarzyskie niż ci z mniejszym rozmiarem tej części mózgu, która odpowiada za sterowanie emocjami.
Już małe dzieci, a nawet niemowlęta, jak twierdzą naukowcy, potrafią odczytać intencje osób ze swojego otoczenia.
Pytanie do mężczyzn: czy zastanawiało Was kiedyś czy kobiety oceniają Was po grubości Waszego portfela? Czy jest korelacja między dobrze zarabiającymi mężczyznami a ilością kobiet, które oni przyciągają?
Przeglądając tablice na Facebooku możemy odnieść wrażenie, że życie naszych znajomych jest fascynujące, pełne radości, egzotycznych wycieczek i sukcesów zawodowych. Mało kto chce na społecznościowych portalach dzielić się swoimi porażkami. Najnowsze badania psychologiczne potwierdzają jednak, że wspólne przeżywanie smutków ułatwia radzenie sobie z nimi - informuje Physorg.
Efekt placebo działa, poprawiając zdrowie, nawet jeśli wiemy, z czym mamy do czynienia - informuje Reuters.
W okresie Świąt Bożego Narodzenia aż co trzecia osoba powyżej 55 roku życia doświadcza obniżenia nastroju i stanów około depresyjnych. Wynika to w głównej mierze z osamotnienia osób starszych wynikających zarówno z tego iż nie mają już partnera (w wyniku śmierci małżonka bądź opuszczenia) jak i z tego, że dzieci nie są w stanie – ze względu na dzielącą rodzinę odległość, spędzić Świąt z rodzicami.
Jak donoszą naukowcy, pary z kilkuletnim stażem, znają się lepiej, niż te, które są ze sobą kilkadziesiąt lat. Wniosek wyciągnięto na podstawie badań znajomości preferencji kulinarnych drugiej osoby.
Starość to osobista decyzja, nie ma wzorców osobowości, które by ją wyznaczały - twierdzi psycholog z Uniwersytetu Śląskiego prof. Katarzyna Popiołek.
Kobieta, która czuje wszystko oprócz strachu, z powodu zmian w strukturze mózgu, może pomóc naukowcom odkryć sposób leczenia zespołu stresu pourazowego.
Poprawiasz sobie humor śmiesznymi filmikami z Internetu bądź kawałami? Żaden wstyd! To nie jest zmarnowany czas. Ludzie myślący pozytywnie są bardziej kreatywni - przekonują studenci z University of Western Ontario, których badanie opublikowano w magazynie "Psychological Science".
Coraz więcej Szwedów określa siebie jako szczęśliwych i zadowolonych - informuje University of Gothenburg. Choć im bardziej na północ tym dzień coraz krótszy i mróz bardziej szczypie, to jednak poziom szczęścia wśród mieszkańców Skandynawii wzrasta.
Jak informują naukowcy z Kanady w piśmie "Nature Medicine" - zahamowanie bezpośredniej interakcji pomiędzy dwoma rodzajami receptorów dla neuroprzekaźnika dopaminy może stać się nowym sposobem leczenia depresji.
Co różni ludzi, którzy lubią wcześnie wstawać od osób, które późno zasypiają? Choćby to, że prowadzą bardzo regularny tryb życia - mówi dr hab. Wanda Ciarkowska, psychofizjolog z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Jak podaje "New Scientist" nasza wyobraźnia może pomóc nam zapobiec obżarstwu - wystarczy wyobrazić sobie, jak się objadamy.
Częsty seks uszczęśliwia, a neurotycznym nowożeńcom pozwala odczuwać satysfakcję ze związku - informuje Science Daily.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności