Psychologia - artykuły

Częste zmiany miejsca zamieszkania w dzieciństwie przyczyniają się do mniejszego zadowolenia z życia i gorszego zdrowia psychicznego - donosi "Journal of Personality and Social Psychology" wydawany przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne.
Podejmowanie decyzji dotyczących jedzenia pod wpływem reklam obejrzanych w telewizji prowadzi do stosowania źle zbilansowanej, niezdrowej diety - ostrzegają naukowcy z USA na łamach pisma "Journal of the American Dietetic Association".
Osoby, które mają czysto w domu są bardziej aktywne fizycznie niż niechluje - wynika z amerykańskich badań, o których informuje serwis internetowy EurekAlert.
Receptor serotoniny 5HT1a powinien stać się celem terapii lęku i depresji - przekonują naukowcy z USA na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences". Ich odkrycie otwiera drzwi do opracowania lepszego sposobu leczenia depresji i lęku, bez uciążliwych skutków ubocznych.
Płeć szefa może mieć wpływ na psychiczne i fizyczne zdrowie podwładnych - wynika z najnowszych kanadyjskich badań. Informację podaje pismo "Journal of Health and Social Behavior".
Wieczorne oglądanie telewizji jest ważnym czynnikiem wpływającym na porę kładzenia się spać i może przyczyniać się do przewlekłego niedoboru snu - ostrzegli naukowcy z USA podczas Spotkania SLEEP 2009.
Wbrew temu, o co często się go oskarża, internet, a także inne nowe technologie nie osłabiają więzi społecznych - uznali naukowcy z uniwersytetu w Pensylwanii. Przeprowadzony przez nich sondaż dla ośrodka Pew Research Center wskazuje, że izolacja nie dotyka Amerykanów w stopniu większym niż przez 25 laty, gdy ani internet, ani telefony komórkowe nie były w powszechnym użyciu.
Pacjenci z chorobą Alzheimera, która prowadzi do poważnych zaburzeń pamięci i osłabienia innych zdolności umysłowych, lepiej zapamiętują nowe informacje, gdy przedstawia się je w kontekście muzyki - wynika z amerykańskich badań, opublikowanych na łamach pisma "Neuropsychologia".
Ciemność otoczenia wyzwala naszą mroczną stronę i sprzyja samolubnym, a nawet nieuczciwym zachowaniom.
Sąsiedzka pomoc w trakcie powodzi to normalne zjawisko - oceniła w rozmowie psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej dr Magdalena Kaczmarek. Jak zastrzegła, więzi te zanikają jednak, kiedy każdego z osobna przytłoczy proza życia.
Co zrobić, gdy mecz zaczyna się katastrofalnie? Jaką rolę może pełnić wsparcie psychologiczne w drodze do mistrzostwa sportowego? Jaka jest technologia doboru sportowców na olimpiadę? Czy Ashtanga Vinyasa Yoga pomaga sportowcom? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas IV konferencji z cyklu „Dni Psychologii Sportu”, która odbędzie się 26-28 maja 2010 r. w siedzibie Wydziału Zamiejscowego SWPS we Wrocławiu.
Małpy potrafią rozróżnić kolory w zaledwie 30 milisekund - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Neuroscience".
Patrząc człowiekowi w oczy można się wiele o nim dowiedzieć. Nawet to, o jakiej liczbie akurat myśli.
Obecność książek w domu zwiększa szanse dziecka na lepszą edukację - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Research in Social Stratification and Mobility".
O tym, że przytulanie i całusy od mamy potrafią złagodzić każdy ból i smutek wiedzą wszystkie dzieci. Teraz naukowcy z Kanady wykazali, że matczyne ciepło zapewniając dzieciom poczucie bezpieczeństwa zmniejsza w ich organizmach produkcję białek prozapalnych, co pozwala zredukować ryzyko depresji i chorób sercowo-naczyniowych nawet u dzieci z biednych rodzin.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności