Psychologia - artykuły

By dziecko szybciej opanowało mowę nie wystarczy mu czytać - trzeba jeszcze dużo z nim rozmawiać. Dialog z dzieckiem ma bowiem o wiele większe znaczenie, niż samo czytanie lub mówienie - informują amerykańscy naukowcy na łamach pisma "Pediatrics".
Kiedy Oprah Winfrey odkryła swoją pasję, miała niespełna 6 lat. Śpiewając w kościele u boku swojej babci zrozumiała, że życiowe historie zwykłych ludzi interesują ją ponad wszystko. Wtedy też podjęła decyzję, że zrobi wszystko, żeby pasja odgrywała w jej życiu kluczową rolę. Dzięki niezwykłej determinacji, w celu realizacji swoich marzeń pokonała wiele barier kulturowych, rasowych i mentalnych. Dziś jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób na świecie, a pasja przynosi jej również duże pieniądze.
Kiedy na początku XXI wieku socjologowie badający postawy, wartości, nor-my i oczekiwania młodzieży przyjrzeli się swojemu ulubionemu podmiotowi badawczemu, przeżyli prawdziwy szok. Ich wyobrażenie o młodych ludziach jako grupie, która wskutek hedonistycznych zapędów będzie się bezwiednie i nieuchronnie staczać w dół przy dźwiękach arii wygrywanej na organach wszechogarniającej konsumpcji, okazało się zupełnie nieprawdziwe.
Siostry czynią ludzi szczęśliwymi - orzekli brytyjscy naukowcy. Zauważyli bowiem, że jeśli w rodzinie są córki, to jej członkowie są bardziej otwarci i łatwiej wyrażają emocje.
Osoby autystyczne o wiele szybciej niż inni radzą sobie z rozwiązywaniem zadań problemowych - przekonują naukowcy na łamach pisma "Human Brain Mapping".
Dzieci, które wyglądają i pachną podobnie jak ich ojcowie, zyskują od nich więcej wsparcia niż dzieci, które są mniej podobne do tatusiów - informują naukowcy w piśmie "Animal Behaviour".
Wieczorne oglądanie telewizji jest ważnym czynnikiem wpływającym na porę kładzenia się spać i może przyczyniać się do przewlekłego niedoboru snu - ostrzegli naukowcy z USA podczas Spotkania SLEEP 2009.
Nastolatkowie, którzy opiekują się rodzeństwem i pomagają starszym są w mniejszym stopniu narażeni na depresję - wynika z badań opublikowanych w "Journal of Family Psychology".
Brak empatii, nieumiejętność odwzorowywania uczuć, słabsze odczuwanie bólu, to tylko niektóre cechy charakteryzujące psychopatów. O tym, które części mózgu odpowiadają za zachowania psychopatyczne mówiła Monika Marczak, podczas sympozjum naukowego "To się w głowie nie mieści" na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Jedzenie ryb, od dawna uważane za zdrowe dla mózgu, rzeczywiście korzystnie wpływa na funkcjonowanie neuronów osób w średnim wieku i starszych - informują naukowcy na łamach pisma "Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry".
Nasze nastroje i emocje związane są z substancjami chemicznymi występującymi w mózgu. Okazuje się, że dzieci mogą dziedziczyć po rodzicach predyspozycje do określonych nastrojów, ponieważ "chemia mózgu" przed zapłodnieniem może wpływać na komórki rozrodcze - sugerują naukowcy w piśmie "Bioscience Hypotheses".
Stres w dużym stopniu przyczynia się do otyłości wśród dzieci - potwierdzają badania, których wyniki zostały opublikowane na łamach "Journal of Adolescent Health".
Dzieci, które uczą się mówić w dwujęzycznych rodzinach, rozwijają się szybciej. Przeczy to teoriom, że dwujęzyczność we wczesnym dzieciństwie spowalnia rozwój intelektualny dziecka - informują naukowcy na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Science".
Dzieci, których ojcowie cierpią na zaburzenia psychiczne są bardziej narażone na depresję i alkoholizm - dowodzą naukowcy na łamach pisma "Lancet".
Nazywają nas profilerami, czyli specjalistami w dziedzinie budowania profili psychologicznych przestępców. Jest nas w Polsce niewielu - ja wiem o pięciu, w tym czterech, tak jak ja - z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie. Pomagamy policji w ściganiu sprawców przestępstw, głównie tych najcięższych, morderstw.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności