Wyobraź sobie, że masz kilka lat. Słyszysz kroki na schodach i już bardzo się boisz. Doskonale wiesz, co się szykuje… Chciałbyś gdzieś się schować albo po prostu uciec. Byle tylko nie myśleć, czym dostaniesz dziś lanie – kablem, pasem czy pięścią.
Kiedyś Mark Twain powiedział, że każdy człowiek jest jak księżyc - ma swoja drugą stronę, której nie pokazuje nikomu. I może rzeczywiście dobrze, że nie pokazuje, albowiem wiele eksperymentów psychologicznych dowiodło, że pierwsze 11 sekund w spotkaniu jest kluczowe dla późniejszej oceny Naszego rozmówcy.
Depresja jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych - poważną chorobą, podobnie jak zapalenie płuc czy nadciśnienie tętnicze. Nie należy jej się wstydzić i można ją skutecznie leczyć - przekonywali specjaliści na konferencji prasowej zorganizowanej w związku z trwającą kampanią społeczną "Depresję można pokonać - zmień perspektywę".
Ludzie z różnych kultur mogą odmiennie odczytywać ten sam wyraz twarzy. Na przykład mieszkańcy wschodniej Azji moga nas źle zrozumieć, bo koncentrują się głównie na oczach - informuje pismo "Current Biology".
Dla większości ludzi dorosłość to najszczęśliwszy etap życia i to mimo zmartwień, jakich przysparzają problemy zdrowotne, dochody, zmiana pozycji społecznej czy śmierć innych osób - podało w poniedziałek BBC na swojej stronie internetowej, powołując się na wyniki przeprowadzonych ostatnio badań.
Nastolatkowie, którzy mają problemy z prawem często błędnie interpretują emocje, które malują się na twarzach innych osób. Ich agresywne zachowanie bywa sprowokowane tym, że grymas wyrażający wstręt odczytują jako gniew - informuje pismo "Child and Adolescent Psychiatry and Mental Heath".
Jeśli podczas robienia zakupów okaże się, że sprzedawca ma coś wspólnego z kupującym, klient kupi więcej i będzie bardziej zadowolony - informują naukowcy na łamach pisma "Journal of Consumer Research".
Uzależnienia mogą być kolejnym paradygmatem w psychologii - takim, jakim jest behawioryzm, psychologia humanistyczna, psychoanaliza. Wszystkie te dziedziny mówią o człowieku w inny sposób i nie wykluczają się nawzajem. Moim zdaniem psychologia uzależnień jest kolejną płaszczyzną, na której można by bardzo wiele powiedzieć o człowieku.
Liczenie pieniędzy może poprawić nasze samopoczucie, gdy mamy chandrę lub jesteśmy przygnębieni - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Psychological Science".
Pary, które prowadzą wspólne życie przed zaręczynami lub ślubem są w przyszłości mniej zadowolone z małżeństwa i bardziej zagrożone rozwodem niż pary, które zaczynają mieszkać ze sobą po zaręczynach lub dopiero po ślubie - informuje pismo "Journal of Family Psychology".
Łzy ograniczają nasze widzenie i mają pokazać innym, że nasze możliwości obronne są obniżone. Dzięki temu możemy wzbudzić litość i współczucie przeciwnika, a także neutralizować jego agresywne zachowania - twierdzi dr Oren Hasson, autor nowej teorii na temat ewolucyjnego podłoża płaczu. O jego wnioskach informuje pismo "Evolutionary Psychology".
Wyrzucanie z siebie przekleństw, gdy się zranimy wydaje się być rozsądną taktyką, gdyż pozwala złagodzić ból - wykazali naukowcy brytyjscy. Informację na ten temat zamieszcza pismo "NeuroReport".
Mężczyźni piszą drobniejsze litery, często zaostrzone, pomijają łączniki; kobiety zaś mają tendencję do skracania górnej części liter - wynika z doświadczenia grafologów. Na podstawie charakteru pisma można ustalić nie tylko płeć. Na to jak piszemy wpływ mają także choroby, stres i alkohol - przekonują.
Seksistowskie żarty sprawiają, że mężczyźni o mentalności macho łatwiej tolerują przemoc wobec kobiet - wynika z badań hiszpańskich, o których informuje serwis EurekAlert.
Naukowcy postanowili sprawdzić, czy nastolatkowie chętniej naśladują "dobrych" czy "złych" palących bohaterów filmów.