Psychologia - artykuły

Apetyt na telewizyjne dramaty obyczajowe, rozgrywające się w szpitalnych salach sprawia, że widzowie będą bardziej obawiali się o własne zdrowie - ostrzegają psychologowie.
Wszyscy ojcowie powinni spotykać się ze swoimi dziećmi. Nawet ci rozwiedzeni, odseparowani oraz sprawcy przemocy w rodzinie - twierdzi kanadyjski socjolog.
Dzięki temu, że pewnemu studentowi wydawało się, iż słyszy jak poruszają się punkty na wygaszaczu ekranu, naukowcy odkryli nieznaną odmianę tzw. synestezji. Polega ona na tym, że bodźce z jednego narządu zmysłów, np. oka wywołują doznania charakterystyczne dla innego zmysłu - np. wrażenie, że słyszy się dźwięk.
Usta w kształcie litery "U" i okrągłe ze zdziwienia oczy - to twarz wzbudzająca nasze zaufanie. Przynajmniej według komputera. Kogo powinniśmy się natomiast wystrzegać? Osobnika, który ma ściągnięte w dół kąciki ust i zmarszczone brwi.
Wczesne dojrzewanie jest związane z ryzykiem agresywnych zachowań, ale tylko u tych dziewczynek, które nie mają dobrych relacji z rodzicami - wynika z amerykańskich badań.
Brak śniadania pogarsza nastrój i zdolności pamięciowe u chłopców, ale nie u dziewczynek - wynika z badań niemieckich, które zamieszcza pismo "Pediatrics".
Ślubne łzy wzruszenia obeschły. Gdy zastąpiły je te wylane z powodu kłótni, zdrad czy rozczarowania, może warto zainteresować się organizowanymi jesienią we Wrocławiu pierwszymi Targami Rozwodowymi.
Czy nasz mózg jest bezbronny wobec reklamy i kampanii PR? Tajemnice chwytów marketingowych zdradzą 6 sierpnia w TVP Kultura goście Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Od sierpnia co miesiąc program emitowany będzie na antenie telewizyjnej.
Wierzące pary homoseksualne i te wychowujące dzieci są bardziej skłonne legalizować swoje związki - informuje "Journal of Family Psychology".
Mając mniejsze szanse na osiągnięcie życiowych celów, kobiety są w późniejszym okresie życia mniej szczęśliwe od mężczyzn - pokazują najnowsze badania.
Specjalny rodzaj medytacji łagodzi stres i wzmacnia w ten sposób organizm w walce z wirusem HIV - informują naukowcy na łamach pisma "Brain, Behavior, and Immunity".
Przekonanie, że trudni chłopcy uzewnętrzniają swoje problemy poprzez przemoc, a dziewczynki "duszą" wszystko w sobie jest nieprawdziwe - twierdzą naukowcy z Ohio State University.
Mężczyźni widzą swoje partnerki w negatywnym świetle po spotkaniu z atrakcyjną, samotną kobietą. Natomiast kobiety starają się wzmocnić swój związek po spotkaniu z atrakcyjnym singlem - twierdzą psycholodzy z McGill University of Montreal.
Starsze osoby, które idą w towarzystwie na wizytę do lekarza są bardziej zadowolone z opieki medycznej, niż osoby, które odwiedzają lekarza w pojedynkę - wynika z badań, o których informuje pismo "Archives of Internal Medicine".
Zostawianie włączonego telewizora rozprasza bawiące się dzieci, nawet gdy emitowane programy nie są skierowane do nich - wynika z nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Massachusetts.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności