Psychologia - artykuły

Ludzie lepiej postrzegają przedmioty będące w zasięgu ich rąk - potwierdziły badania psychologów z Washington University w St. Louis prowadzone przez profesora Richarda A. Abramsa.
Według nowych badań na temat komunikacji międzyludzkiej, potwierdzono tezę, że agresywne słownie matki mają zwyczaj kontrolować zachowanie swoich dzieci, a ponadto często używają przemocy fizycznej i rozkazów - donosi magazyn "Human Communication Research".
Osoby, które bardzo mało ważyły po urodzeniu później zaczynają samodzielne życie, niż ich rówieśnicy którzy byli więksi jako noworodki, wynika z fińskich badań. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Pediatrics".
O tym, czy utrwalić czy zapomnieć budzące w nas strach przeżycia decydują różne populacje neuronów w tzw. jądrze migdałowatym w mózgu - informują na łamach pisma "Nature" dwie grupy naukowców z USA i Szwajcarii.
Uśmiech dziecka rozjaśnia nie tylko serce mamy, aktywuje również tzw. ośrodek nagrody w mózgu - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Pediatrics". Autorzy pracy podkreślają, że ich odkrycie może pomóc w dokładnym zbadaniu podstaw niezwykłej relacji mamy z dzieckiem, której zaburzenia mają poważne konsekwencje rozwojowe lub nawet zdrowotne.
Ludzie w większości krajów na świecie są obecnie szczęśliwsi niż kiedyś - wynika z ostatnich badań. Dane z lat 1981-2007 pokazują, że wskaźnik poziomu szczęścia wzrósł w tym okresie w większości społeczeństw - podaje serwis EurekAlert.
Dzieci uważają zapach piwa za nieprzyjemny, kiedy ich matki uciekają w alkohol przed problemami życiowymi. O badaniach wpływu emocji na odbieranie zapachów piszą psycholodzy ze Stanów Zjednoczonych na łamach pisma "Alcohol".
Przyjemne myśli mogą pomóc w tłumieniu niepohamowanych pragnień związanych z uzależnieniem - wynika z najnowszych amerykańskich badań, o których informuje pismo "Nature Neuroscience".
Przyczyny zakochania i tajniki udanego związku odkrywa w swych badaniach psycholog miłości - dr Wojciech Kulesza ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Według niego odpowiedzi na nurtujące nas wszystkich pytania tkwią w tajemniczym słowie koordynacja.

Ludzie dwujęzyczni, którzy od dziecka zostali wychowani w dwóch kulturach, inaczej oceniają siebie i innych w zależności od języka, którym się w danej chwili posługują - piszą naukowcy ze Stanów Zjednoczonych na łamach "Journal of Consumer Research". Podkreślają zarazem, że zjawisko to w mniejszym stopniu dotyczy osób wielojęzycznych, ale wychowanych tylko w jednej kulturze.
Kobiety nie są tak wyzwolone seksualnie jak panowie. Prawie połowa pań ma negatywne odczucia związane z przygodami na jedną noc - dowodzi badanie przeprowadzone na Durham University.
Dziewczynki są nie mniej skłonne do rywalizacji od chłopców, ale dziewczynki mają subtelniejsze sposoby. Joyce Benenson z Emmanuel College w Boston w stanie Massachusetts podzieliła grupę 87 czterolatków na trzyosobowe zespoły tej samej płci. Każda grupa dostała jedną, dwie lub trzy pacynki.
Długotrwała żałoba po stracie bliskiej osoby aktywuje w mózgu te same obszary, co substancje uzależniające - wykazali naukowcy z USA.
Nastolatkom, które myślą, że są za grube żyje się gorzej niż ich grubszym rówieśnikom, uważającym swoją wagę za prawidłową - wynika z niemieckich badań, o których informuje pismo "Deutsches Aerzteblatt International".
Wysoki poziom greliny, zwanej hormonem głodu, ma działanie antydepresyjne- informuje "Nature Neuroscience". Grelina jest wydzielana przez pusty żołądek. Gdy trafia do mózgu, odczuwamy głód. Blokowanie tej reakcji mogłoby pomóc w odchudzaniu, zaś podawanie greliny - pobudzić apetyt u osób, które jedzą za mało czy też na przykład chorych z nowotworami.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności