Kiedy jest się zestresowanym, lepiej wyjrzeć przez okno niż oglądać telewizję. Amerykańscy naukowcy odkryli, że patrzenie na przyrodę łagodzi stres.
Na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, dr Małgorzata Glenc przeprowadziła badania dotyczące powiązań między określonymi cechami osobowości, podatnością na stres a skłonnościami do ryzyka. Stwierdzono, że ryzykowanie może być uzależnione od pewnych cech osobowości, takich jak temperament, reaktywność emocjonalna, wytrzymałość, aktywność oraz lęk.
Osoby, które nie chcą mówić o emocjach związanych z traumatycznym przeżyciem mogą sobie z nim radzić równie dobrze, a nawet lepiej, niż ekstrawertycy - wynika z amerykańskich badań.
Dzieci w smutnym nastroju lepiej uczą się rzeczy, które wymagają skupienia na szczegółach - wynika z brytyjsko-amerykańskich badań. Informację na ten temat zamieszcza pismo "Developmental Science".
Mówienie przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu jest czterokrotnie bardziej dekoncentrujące niż słuchanie - informują psycholodzy amerykańscy na łamach pisma "Experimental Psychology".
Globalizacja jest faktem. Globalizacji nie można zatrzymać. Ale należy robić wszystko, by skierować ją na sprawiedliwsze tory i nadać jej ludzką twarz - uważa prof. Wilhelmina Wosińska, psycholog społeczny ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, wykładowca Arizona State University, autorka wydanej niedawno książki "Oblicza globalizacji".
Na zaangażowanie ojców w codzienną opiekę nad dziećmi duży wpływ mają partnerki życiowe mężczyzn - informują psycholodzy ze Stanów Zjednoczonych na łamach pisma "Journal of Family Psychology".
W ostatnich latach wyjątkowo intensywnie prowadzone są badania nad związkiem pamięci i doświadczenia. Zespół naukowców ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie zwrócił uwagę na wyniki dotyczące wpływu prezentowania odpowiedni zmienionych bodźców na pamięć.
Rośliny w biurach zwiększają satysfakcję ludzi z życia i z pracy - wynika z amerykańskich badań, o których informuje pismo "HortScience". Do takich wniosków doszli badacze kierowani przez dr Tinę Marie Cade z Uniwersytetu Stanu Teksas, którzy przy pomocy ankiety zamieszczonej w internecie przebadali grupę pracowników biurowych ze stanu Teksas oraz z północno-centralnej części USA.
Z upływem lat stajemy się spokojniejsi - wynika z badań opublikowanych na łamach pisma "Social Science and Medicine". Ankietowane w ramach badań prowadzonych przez Population Research Center osoby po 60 roku życia czuły się spokojniejsze i bardziej zadowolone niż młodsze.
Rzucanie palenia może być zaraźliwe - z nałogiem łatwiej rozstać się w grupie niż w pojedynkę - podpowiadają amerykańscy naukowcy.
Dzieci uważają, że ich rówieśnicy noszący okulary odznaczają się ponadprzeciętną inteligencją i wiedzą - informują naukowcy ze Stanów Zjednoczonych na łamach "Ophthalmic and Physiological Optics".
O tym, że warto posługiwać się językami obcymi, bo może to spowalniać proces starzenia się mózgu - przekonują naukowcy z uniwersytetu w Tel Awiwie.
Ojcowie pogrążeni w depresji to nic dobrego dla ich dzieci. Dwulatki, których ojcowie cierpią na depresję, mają mniejszy zasób słów niż inne dzieci. Zjawisko depresji poporodowej u kobiet jest powszechnie znane i łączone z problemami u dzieci. Niewiele jednak wiadomo o smutku, który dotyka mężczyzn po narodzinach dziecka.
Wysoka samoocena nie musi być tym samym, co zdrowa samoocena. Konsekwencją wysokiej samooceny mogą być negatywne cechy osobowości - piszą psycholodzy ze Stanów Zjednoczonych na łamach pisma "Journal of Personality".