Psychologia - artykuły

Menopauza jest doświadczeniem większości kobiet. Badania dotyczące depresji w okresie menopauzy przeprowadziła dr Eleonora Bielawska-Batorowicz z Instytutu Psychologii z Uniwersytetu Łódzkiego oraz zespół naukowców z Akademii Medycznej w Lublinie.
Dlaczego ludzie tak bardzo fascynują się przemocą? Ponieważ nasz mózg traktuje agresję tak, jakby była przyjemnością i nagrodą, podobnie jak jedzenie, narkotyki czy seks - dowodzą najnowsze badania prowadzone na Vanderbilt University w Stanach Zjednoczonych. Ich wyniki zostały opublikowane na łamach pisma "Psychopharmacology".
Bycie mistrzem sportowym wymaga doskonalenia nie tylko umiejętności technicznych lecz również opanowania psychiki. Zagadnieniem wsparcia psychologicznego sportowców zajmuje się dr Jan Blecharz z Akademii Wychowania Fizycznego im. B. Czecha w Krakowie.
Internet jest przestrzenią, którą coraz częściej wykorzystuje się w fachowym poradnictwie. Badaniem możliwości i przyszłości oraz efektywności pomocy psychologicznej on-line zajmują się badacze z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Jednym z ciekawszych tematów badawczych jest ludzkie doświadczanie upływu czasu. Badaniem tego zjawiska zajmują przedstawiciele nauk psychologicznych i filozoficznych.
Młodzi ludzie wcale nie mają bardziej wygórowanego mniemania o sobie w porównaniu do młodych osób z poprzednich pokoleń - uznali kanadyjscy naukowcy.
Synapsy czyli połączenia nerwowe, struktury grające kluczową rolę w procesie uczenia się, odpoczywają - rozluźniają się kiedy śpimy - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Neuroscience".
Chłopcy, których długość ciała po urodzeniu jest mała, dwukrotnie częściej próbują popełnić samobójstwo w życiu dorosłym, niż dłużsi rówieśnicy - wykazały szwedzkie badania, o których informuje "Journal of Epidemiology and Community Health".
Dzieci wcale nie lubią klaunów, a często są nimi wręcz przerażone - wynika z badań. Naukowcy z The University of Sheffield przepytali 250 dzieci w wieku od 4 do 16 lat i uznali, że wizerunek klauna wcale nie jest przez nie lubiany.
Cena wina oraz nasze pojęcie o związanej z tym jakości wpływają na to, jak nam ono smakuje. Udowodnili to naukowcy publikujący w "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Przedszkolaki, które w pierwszych latach życia były lękliwe, częściej mają nocne koszmary - informują kanadyjscy badacze na łamach pisma "Sleep". Zdaniem autorów pracy, wynika z tego, że cechy temperamentu, jak np. lękliwość (którą można zaobserwować u dzieci dość wcześnie, bo już w 5 miesiącu życia), wpływają na występowanie złych snów w dzieciństwie.
Nastoletnie dziewczęta, które najniżej oceniają swoją pozycję w grupie rówieśników, są bardziej niż rówieśniczki narażone na tycie - wynika z badań, o których informuje pismo "Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine".
Osoby otyłe rzadziej zapinają pasy bezpieczeństwa niż inni - wynika z badań naukowców z uniwersytetu Vanderbilt w stanie Tennessee. Związek między otyłością i zapinaniem pasów badali psycholog David Schlundt z Vanderbilt University i jego koledzy z Meharry Medical College w Nashville. Napisał o tym serwis EurekAlert.
Przejadanie się, nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów to pokusy, którym niektórzy ludzie potrafią oprzeć się łatwiej, inni zaś mają z tym więcej trudności. Według kanadyjskich naukowców, ma to związek z reakcjami mózgu na czyhające na nas pokusy. O wynikach swoich eksperymentów piszą na łamach "Psychological Science".
Dzieci łączy silniejsza więź z dziadkami ze strony matki niż ze strony ojca - wynika z badań. Naukowcy z uniwersytetów Newcastle i Antwerpii zapytali dziadków, jak często mają kontakt z wnukami.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności