Psychologia - artykuły

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że bliskim nam osobom - rodzinie czy przyjaciołom - spodobają się te same twarze, co nam. O wynikach swoich najnowszych badań informują psycholodzy ze Stanów Zjednoczonych na łamach pisma "Perception".
Osoby atrakcyjne fizycznie odnoszą lepsze rezultaty podczas rozmów rekrutacyjnych do nowej pracy, szczególnie, kiedy decydujący głos mają kobiety - informują psycholodzy na łamach pisma "Annals of the New York Academy of Sciences".
Podświadomie odczuwane zapachy mogą decydować o tym, do kogo poczujemy sympatię - informuje pismo "Psychological Science". Naukowcy z Northwestern University dawali badanym osobom do
powąchania trzy różne butelki - o zapachu cytrynowym (przyjemny) potu (nieprzyjemny) i eteru (neutralny).
Chcąc przybliżyć społeczności studenckiej różnorodność zagadnień psychologicznych pracownicy Wydziału Psychologii UW przygotowali cykl audycji, w których zaproszeni goście - w szczególności wykładowcy Wydziału Psychologii - w ciekawy i przystępny sposób opowiadać będą o psychologicznych aspektach różnych zjawisk.
Dzieci nadal nie są wystarczająco chronione przed przemocą, a także treściami pornograficznymi i pedofilskimi w internecie - wynika z raportu na temat działalności Rzecznika Praw Dziecka w roku 2006, opublikowanego na stronach internetowych RPD.
Kobiety piastujące kierownicze stanowiska są lepiej oceniane przez podwładnych, jeśli potrafią okazywać im empatię. W przypadku mężczyzn-szefów taka cecha nie jest brana pod uwagę podczas oceny - informują naukowcy ma łamach "Journal of Occupational and Organizational Psychology".
Mózg produkuje substancję o właściwościach przeciwdepresyjnych podczas ćwiczeń fizycznych - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Medicine".
Ludzki mózg posiada naturalną wrażliwość na harmonijne proporcje dzieł sztuki - dowodzą badania prowadzone przy użyciu rezonansu magnetycznego. O istniejącej w naszym mózgu biologicznej podstawie odczuwania piękna piszą włoscy neurolodzy na łamach pisma "Public Library of Science".
Choć pochodzimy z różnych krajów, rodzina jest tym, co nas łączy; z przemocą w rodzinie powinniśmy wspólnie walczyć na płaszczyźnie międzynarodowej - uznali uczestnicy Światowego Szczytu Rodziny, obradującego w stolicy.
Zwierzęta społeczne, w tym ludzie potrzebują umiejętności odróżniania osobników przyjaznych i nastawionych wrogo w obrębie tego samego gatunku. Naukowcy z USA odkryli, że ludzie posiadają tą zdolność już na bardzo wczesnym etapie życia, dużo wcześniej niż zaczynają mówić.
Czterech na pięciu europejskich pracowników biurowych (83 proc.) było świadkami sytuacji, w której ktoś z ich kolegów stracił panowanie nad sobą. Tylko 17 proc. nigdy nie było świadkami takiej sytuacji. Polaków najbardziej irytują zasady panujące w biurze - dowodzi badanie przeprowadzone przez ICM Research.
Dysonans poznawczy to stan nieprzyjemnego napięcia psychicznego, które pojawia się wówczas, gdy daną osobę dręczą sprzeczne postawy czy opinie. Okazuje się, że może on wystąpić również u kilkuletnich dzieci, a nawet u małp - dowodzą psycholodzy ze Stanów Zjednoczonych na łamach pisma "Psychological Science".
Niska samoocena powoduje materialistyczne skłonności u nastolatków - wynika z amerykańskich badań, o których informuje najnowsze wydanie pisma "Journal of Consumer Research". Wystarczy jednak niewielka poprawa samooceny, by zredukować materializm - podkreślają autorzy pracy.
Panuje powszechne przekonanie, że u mężczyzny poziom testosteronu obniża się wraz z wiekiem. Zasadniczo jest to prawda. Okazuje się jednak, że wiek nie musi być jedynym powodem. Antropolodzy amerykańscy, badając zamieszkujących północną Kenię mężczyzn ludu Ariaal, odkryli, że poziom testosteronu spada u nich po zawarciu małżeństwa.
W terapii osób uzależnionych od narkotyków z powodzeniem można będzie stosować substancje zapewniające przyjemność, ale nie będące narkotykami - informują naukowcy z Francji na łamach pisma "Neuropsychopharmacology".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności