Psychologia - artykuły

Naukowcy postanowili sprawdzić, jak wpływa medytacja na radzenie sobie z wymagającą pracą. Przeprowadzili eksperyment, w którym uczestniczyli menadżerowie zasobów ludzkich i dowiedli, że trening medytacyjny oparty na uważności pomaga skoncentrować się na jednym zadaniu, redukuje stres i polepsza pamięć.
O uzależnieniu behawioralnym mówimy, gdy silna potrzeba wykonywania jakiejś normalnej czynności - na przykład zakupów, seksu, jedzenia czy pracy - przynosi szkody, a wykonująca ją osoba nie potrafi - mimo prób - powstrzymać się od wykonywania tej czynności, przestaje kontrolować sytuację.
Poczucie, co jest dobre, a co złe, może zmieniać się w zależności od naszej bieżącej aktywności.
Człowiek ma tendencję do idealizowania własnego „ja”. Gdy otrzymujemy anonimową ankietę, podświadomie zaznaczamy odpowiedzi, które ukazują nas w dobrym świetle. Śledząc mecz, jesteśmy najlepszymi piłkarzami, bramkarzami i sędziami na świecie. Czy zdajemy sobie sprawę, że często w takich sytuacjach motywatorami są inni ludzie – ich podziw, szacunek, duma?
Wg "Psychological Science" kobiety przedstawiane na zdjęciach w bieliźnie i kuszących pozach nasze mózgi rejestrują tak samo "jak przedmioty". Inaczej sprawa wygląda z mężczyznami, których na zdjęciach rozpoznajemy "jak ludzi". Reklamy perfum, billboardy zachęcające do kupna piwa, plakaty filmowe - gdzie nie spojrzeć, najczęściej do zakupów kuszą panie - często skąpo odziane i w dwuznacznych pozach.
Podejmując decyzję o powierzeniu komuś swoich pieniędzy, częściej kierujemy się jego wyglądem niż reputacją - wynika z analizy opublikowanej w piśmie "PLoS One".
O potędze autosugestii nikogo nie trzeba przekonywać – „kłamstwo wielokrotnie powtarzane staje się w końcu prawdą”, jak twierdził swego czasu Goebbels. Równie istotny jest trening mentalny, stosunkowo nowatorska metoda pracy z własną psychiką.
Zatracenie się w lekturze, które pozwala na doświadczanie przygód i myśli fikcyjnej postaci jako własnych, jest w stanie odmienić codziennie życie czytelnika i wpłynąć na jego poglądy oraz zachowania, co najmniej na jakiś czas. Badacze z Ohio State University nazwali ten proces przejmowaniem doświadczeń.
Amerykańscy naukowcy znaleźli przepis na zatrzymanie uczucia szczęścia przez dłuższy czas.
Inaczej powinni odpoczywać pracownicy fizyczni, inaczej biurowi. Inaczej ci, których męczy zła atmosfera w pracy, a inaczej ci, którzy narzekają na nadmiar obowiązków. Jedna rada dla wszystkich: czas wolny od pracy powinien być również czasem wolnym od myślenia o niej.
Ten, kto jednocześnie jest zadowolony z przeszłości i cieszy się teraźniejszością robiąc plany na przyszłość jest najszczęśliwszy - stwierdzili naukowcy.
Każdego człowieka cechuje określony typ zachowań. Prawdą jest, że niektóre z nich mogą stanowić poważną barierę w relacjach z innymi osobami, zarówno w stosunkach służbowych, jak i prywatnych.
Szukając zgubionych kluczy warto mruczeć pod nosem i mieć w nosie, co pomyślą inni. Nowe dane na ten temat dowodzą, że mówienie do siebie pomaga w poszukiwaniach konkretnego przedmiotu.
Jessica D. Payne z University of Notre Dame oraz Elizabeth A. Kensinger z Boston College uważają, że mózg podczas snu nie tylko konsoliduje nasze wspomnienia, ale organizuje je i wybiera najbardziej wydatne informacje, co pomaga ludziom w tworzeniu kreatywnych, nowych pomysłów.
Niemieccy naukowcy przekonują, że aktywność elektryczna naszego serca może ujawnić niektóre cechy naszej osobowości.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności