Psychologia - artykuły

Naukowcy z uniwersytetu w Cambridge podali wyniki swoich badań według których zwierzęta mają taką samą świadomość co ludzie. Ich wyniki obejmują także ssaki i ptaki. Tak samo jak ludzie, zwierzęta doświadczają różnych stanów emocjonalnych.
Trudno jest unikać własnego odbicia. Jeśli nie w lustrze, możemy się zobaczyć w odbiciu szyby, w ekranie komputera czy też nawet w odbiciu łyżki. Ale nie zawsze powinniśmy się oglądać. Blogerzy w Stanach Zjednoczonych rozpoczęli ostatnio kampanię, mającą udowodnić, że patrzenie w lustro może mieć złe skutki.
Macie pilny egzamin i planujecie jeszcze trochę pouczyć się w nocy? Bezskutecznie. Amerykańscy naukowcy z uniwersytetu UCLA udowodnili ostatnio, że bardziej efektywne byłoby położyć się spać. Przeanalizowali ostatnio wahania w ocenach studentów, którzy zarywali noce na naukę.
Amerykanie stwierdzili, że poniedziałek wcale nie jest najbardziej znienawidzonym dniem tygodnia, złą reputację wyrabia mu tylko porównanie z weekendem. Naukowcy z uniwersytetu Stony Brook przeprowadzili wywiady z 340tysiącami ludzi, większość z których jednogłośnie zadeklarowała, że równą niechęcią darzą każdy pracujący dzień tygodnia.
Jedno z brytyjskich biur matrymonialnych wymyśliło ostatnio dość oryginalną akcję promocyjną. Swoim klientom zaoferowało konkurs, gdzie główną nagrodą ma być … rozwód.
Podobno nie powinniśmy oceniać przysłowiowej książki po okładce, ale czy każdy z nas nie kupił chociaż raz czegokolwiek, tylko dlatego bo miało ładne opakowanie? Cóż, jesteśmy wzrokowcami i marketingowcy doskonale o tym wiedzą. Ważniejsze ma być to, co na zewnątrz.
Moja mama używa maila pasywnie, dyktując mi to, co mam napisać i wysłać. Mój mąż twierdzi, że jego matka „pralki od komputera nie odróżni”. Internet jest niestety wciąż często nieznanym światem dla starszego pokolenia. Ale i to się zmienia. Nowojorskie biblioteki rozpoczęły ostatnio bezpłatne szkolenia dla seniorów, ucząc tych bardziej opornych uczniów korzystania ze świata wirtualnego.
Do bezpłatnego badania poszukiwane są osoby, które od pewnego czasu borykają się z jakimś problemem, trudnością, dylematem i chciałyby porozmawiać o tym z drugą osobą.
Amerykanie udowodnili, że uśmiech na twarzy może zredukować negatywny wpływ stresu na nasze serce.
Badacze sprawdzali, w jaki sposób różne rodzaje uśmiechu oddziałują na organizm w stresujących sytuacjach. I co maja teraz zrobić osoby, które ze swojej natury się nie śmieją?
Kłamstwo nie tylko zniechęca do nas ludzi ale również negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Lepiej nie powiedzieć prawdy niż delikatnie kłamać. Pocieszające jest to, że jeżeli ktoś nas okłamie, to przynajmniej straci trochę zdrowia:)
Patrząc na mężczyzn, zarówno inni mężczyźni, jak i kobiety widzą ludzi, podczas gdy w kobietach dostrzegają poszczególne części ciała.
Współuzależniony może brzmieć jak współodpowiedzialny czy współwinny. A mowa przecież o osobach, które cierpią z powodu nałogu kogoś bliskiego. Kim naprawdę są, jak funkcjonują i jak mogą sobie pomóc?
Według statystyk na chorobę afektywną dwubiegunową cierpi 1 na 100 osób. Tak samo często kobiety, jak i mężczyźni. Zaobserwowano większą podatność na zachorowanie osób, w których rodzinach zdarzały się już przypadki zaburzeń nastroju, choćby samej depresji. Czasem zapalnikiem wywołującym zaburzenie jest stresująca sytuacja życiowa czy kryzys. Choć nie jest to czynnik konieczny.
Tak naprawdę większość ludzi mówi do siebie, niektórzy nawet z dużą częstotliwością. Takie zachowanie, które na pierwszy rzut oka wydaje się irracjonalne, przynosi nam pewne korzyści.
Czemu tak naprawdę służy rozmowa w codziennym życiu? Jakie potrzeby jest w stanie zaspokoić? Czy prawdą jest to, że większe znaczenie dla naszych kontaktów z innymi ludźmi ma to, w jaki sposób prowadzimy rozmowy, a mniej istotne to, co podczas nich mamy do powiedzenia?
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności