Psy, które są pesymistami, trudniej znoszą separację od właściciela - informują naukowcy na łamach najnowszego numeru pisma "Current Biology".
Archeolodzy z Uniwersytetu Yorku zadają kłam neandertalskiej reputacji prymitywów i dowodzą, że nasi dalecy, wymarli krewniacy mieli głęboko zakorzenioną zdolność do współczucia - czytamy na stronie University of York.
Nic nie znacząca korespondencja w rodzaju setny mail o ulubionej formacji muzycznej to najważniejszy powód kończenia znajomości na Facebooku. Drugą przyczyną skreślenia kogoś z listy znajomych jest religia i polityka - informuje EurekAlert, powołując się na badanie University of Colorado Denver Business School.
Kto i dlaczego codziennie nas obserwuje? W jakim stopniu możemy taką kontrolę zaakceptować? Nad takimi zagadnieniami zastanowią się uczestnicy spotkania poświęconemu społeczeństwu nadzorowanemu, które odbędzie się 7 października w Śląskiej Kawiarni Naukowej.
Ponad połowa Brytyjczyków, pracujących na komputerze, cierpi na napady szału, do których doprowadza ich właśnie używanie komputera - informują brytyjskie internetowe portale branżowe.
Zły nastrój dodaje uroku rzeczom, które znamy. Z kolei, poczucie szczęścia zwiększa atrakcyjność nowości - potwierdzają badania międzynarodowego zespołu psychologów. Informację na ten temat publikuje pismo "Psychological Science".
Osoby, które stosują leki przeciwdepresyjne zwiększające poziom serotoniny w mózgu są mniej skłonne do karania lub krzywdzenia innych ludzi, nawet dla wspólnego dobra - wynika z pracy, którą publikuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Matki wiedzą, co mówią, gdy przyłapanym na kłamstwie dzieciom grożą szorowaniem mydlinami ust. Wypowiadanie kłamstw rzeczywiście rodzi potrzebę oczyszczenia "zbrukanej" nim części ciała. Najnowsze doniesienia naukowe na ten temat podaje "Psychological Science".
Partnerzy kobiet cierpiących na raka piersi są narażeni na poważne zaburzenia nastroju wymagające pobytu w szpitalu, jak ciężka depresja czy psychoza maniakalno-depresyjna - wynika z badań, które publikuje pismo "Cancer".
Pracownicy, którzy mają kontrolę nad projektem i układem miejsc w pracy, są nie tylko szczęśliwsi i zdrowsi, ale także o 32 procent efektywniejsi - donoszą naukowcy z University of Exeter, w Wielkiej Brytanii.
Mężczyźni, którzy szukają przelotnych znajomości bardziej skupiają się na ciele kobiety. Natomiast uwagę tych, którzy szukają długotrwałych relacji, bardziej przyciąga twarz, donoszą naukowcy z University of Texas, w Austin.
Krewni chorych na raka, którzy swoje ostatnie dni spędzają w domu są pięciokrotnie mniej narażeni na problemy psychiczne niż rodziny pacjentów umierających w szpitalu - wynika z pracy na łamach pisma "Journal of Clinical Oncology".
Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Universit, de Montr,al odkryło, że dzieci już w wieku 4 lat rozumieją i używają ironii.
Zmienia się sposób, w jaki Amerykanie postrzegają rodzinę - uważa socjolog z uniwersytetu w stanie Indiana Brian Powell. Z jego badań wynika, że wzrosła liczba osób rozszerzających definicję rodziny na pary nie żyjące w związku małżeńskim oraz homoseksualne.
Trądzik może doprowadzić młodych ludzi do depresji, a nawet myśli samobójczych. Jest to skutek problemów z cerą, a nie jak dotychczas podejrzewano skutek uboczny leczenia trądziku - informują naukowcy z Norwegii na łamach pisma "Journal of Investigative Dermatology".