Psychologia - artykuły

Depresję wywołaną trudnymi i stresującymi doświadczeniami psychosocjalnymi można złagodzić dzięki ciekawym i stymulującym zajęciom - przekonują naukowcy z USA na łamach pisma "Molecular Psychiatry". Ich zdaniem terapie behawioralne, pobudzające powstawanie nowych neuronów w mózgu stanowią dobry sposób leczenia skutków stresu.
Współczesna młodzież jest bardzo aktywna na polu zabawowo-towarzyskim. Imprezują na domówkach w klubach lub spotykają się na „miejscówkach”. Pieniądze czerpią głównie od rodziców w postaci kieszonkowego. Blisko 32% badanych pozyskuje środki finansowe na swoje potrzeby samodzielnie podczas prac zarobkowych. Jeśli posiadają już „flotę” czy „siano” to wydają je głównie na konsumpcję.
To empatia wyzwala altruizm - uważa wielu badaczy. Umiejętność współodczuwania drugiego człowieka powoduje, że chcemy zmienić jego los na lepszy. Tylko czy robimy to, żeby pomóc jemu, czy też żeby ulżyć sobie?
Dotychczasowe badania nad psychopatami koncentrowały się na tym, czego takim ludziom brakuje, jak choćby strachu czy empatii. Tymczasem nowe badania pokazują, że są też elementy, których psychopaci mają w nadmiarze - przede wszystkim potrzebę osiągnięcia celu.
„Projekt – Praca. Od absolwenta do specjalisty” to hasło przewodnie targów pracy, które organizuje sopocka Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej. Przedsięwzięcie skierowane jest do studentów i absolwentów psychologii oraz pedagogiki. Targi odbędą się w piątek 9 kwietnia w godzinach 9.00 – 15.00 w siedzibie uczelni przy ul. Polnej 16.20.
Oglądanie przez dziecko filmów przeznaczonych dla osób powyżej 17. roku życia zwiększa prawdopodobieństwo, że zbyt wcześnie sięgnie ono po alkohol - twierdzą naukowcy, których wnioski opublikowane zostały w piśmie "Prevention Science".
Amerykańscy zawodowi baseballiści, którzy na oficjalnych zdjęciach z lat 50-tych prezentowali szczery uśmiech żyli przeciętnie dłużej niż ich mniej pogodni, bądź fałszywie uśmiechnięci koledzy - informuje "New Scientist".
Ciemność otoczenia wyzwala naszą mroczną stronę i sprzyja samolubnym, a nawet nieuczciwym zachowaniom.
Z badań prof. Jacka Bomby, wojewódzkiego konsultanta ds. psychiatrii dzieci i młodzieży wynika, że aż jedna trzecia krakowskich nastolatków cierpi na depresję. Szacuje się, że cierpi na nią aż 28 proc. dziesięciolatków, 25 proc. trzynastolatków i 28 proc. siedemnastolatków - pisze "Dziennik Polski".
Współczesne dzieci to pokolenie singleplayer. Rower, piłkę, lalkę Barbie, komputer i rolki zostały wyparte przez laptop, konsolę do gier, aparat cyfrowy, mp3, Apple Ipod, quad i skuter. Studenci SWPS opracowali raport ukazujący przemiany, jakie dokonały się w ciągu ostatnich 15 lat.
W październiku ruszyło forum internetowe Neureka.pl, skupiające osoby zainteresowane rozwojem osobistym i programowaniem neurolingwistycznym (NLP). W ciągu kilkunastu dni funkcjonowania użytkownicy zamieścili na forum prawie tysiąc wiadomości.
Ludzie przebywający w otoczeniu pachnącym czystością podświadomie zachowują się bardziej etycznie, np. są bardziej uczciwi i hojni - wynika z badań, które mają się wkrótce ukazać na łamach pisma "Psychological Science".
Lewa półkula mózgu i tak zwany zakręt kątowy kory mózgowej to regiony mózgu kluczowe dla nauki czytania i pisania - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Kolumbii na łamach czasopisma "Nature".
Rodzina synuklein, małych białek obecnych w mózgu, sprawuje władzę nad dostępnością neuroprzekaźników - poinformowali naukowcy z USA podczas 39 Spotkania Towarzystwa Neurobiologów "Neuroscience 2009". Dzięki ich odkryciu możliwe będzie opracowanie skutecznej terapii dla chorych na depresję.
Przewlekłe czynnościowe bóle brzucha są częstą przyczyną nieobecności dzieci w szkole. Najnowsze badania dowodzą, że objawy te można znacznie złagodzić. Wystarczy użyć wyobraźni i wsiąść na chmurkę. To wnioski amerykańskich naukowców, które opublikowane zostały w piśmie "Pediatrics".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności