SMS powiadomi osobę cierpiącą na sezonową depresję o nadchodzących zmianach pogodowych, dzięki czemu możliwe będzie odpowiednio wczesne zastosowanie fototerapii.
Golfiści, którzy za dużo myślą o technice między uderzeniami i komentują popełnione przez siebie błędy, osiągają gorsze wyniki od tych, którzy nie skupiają się na podobnej analizie.
Liczba samobójstw w Armii USA (czyli wojskach lądowych) wzrosła w ubiegłym roku do co najmniej 128 w porównaniu ze 115 w roku 2007 i 102 w roku 2006 - poinformowali w czwartek dwaj przedstawiciele Pentagonu, cytowani przez agencję Associated Press.
Nastoletni chłopcy z mało popularnymi imionami częściej popadają w konflikt z prawem - zaobserwowali naukowcy z amerykańskiego stanu Pensylwania.
Dlaczego ktoś, kto nigdy nie kupiłby przeterminowanego mleka w sklepie, jest w stanie wypić przeterminowane mleko z własnej lodówki? Działa tu tzw. efekt posiadania - czyli przypisywanie wyższej wartości przedmiotom tylko dlatego, że są naszą własnością - uważają naukowcy z USA.
Psychopatyczni przestępcy wychodzą na wolność szybciej niż inni - dowodzą badania przeprowadzone w Kanadzie, o których pisze "New Scientist". Psychopaci posiadają niezwykłą umiejętność manipulowania nie tylko ludźmi, ale nawet systemem prawa. Potrafią świetnie kłamać i udawać emocje.
Ludzie o niefrasobliwym stosunku do życia, wyluzowani i mający bogate życie towarzyskie, są mniej podatni na demencję - wynika z badań szwedzkiego Karolinska Institut, których wyniki zamieszcza anglojęzyczna publikacja "Neurology".
Wirtualny rodzic ma zapewnić wsparcie emocjonalne dzieciom żołnierzy amerykańskich, którzy stacjonują w Iraku lub Afganistanie - pisze "New Scientist".
Gryzonie hodowane przez dłuższy czas w samotności tracą umiejętność odczuwania przyjemności i stają się bojaźliwe - informują na łamach pisma "Nature Neuroscience" badacze z USA. Naukowcy zaobserwowali, że te objawy przypominające depresję u ludzi można leczyć przy pomocy środków antydepresyjnych.
Miny, które robimy, żeby wyrazić emocje lub je ukryć, są zakodowane w genach, a nie wyuczone w trakcie życia - przekonują naukowcy z San Francisco.
Mózg palaczy próbujących zerwać z nałogiem reaguje silniej niż normalnie na widok osoby palącej. Dlatego, nawet zdjęcie palącego wystarczy, by ponownie sięgnąć po papierosa - odkryli naukowcy z USA.
Ludzie religijni w większym stopniu opanowali umiejętność samokontroli niż osoby niewierzące. Rytuały i praktyki religijne wpływają na te partie mózgu, które odpowiedzialne są za samokontrolę i samoregulację - podaje serwis Science Daily.
Przedmioty, które mają dla nas wartość, intensywniej pobudzają podstawowe wzrokowe obszary naszego mózgu - informują naukowcy w piśmie "Neuron".
Gdy tylko pozwolisz sobie na odrobinę luksusu, choćby to była tylko mała czekoladka, od razu zechcesz sobie dogadzać kolejnymi przyjemnościami, ostrzegają naukowcy.
Z psychologicznego czy fizjologicznego punktu widzenia płacz może być niekiedy dobry dla płaczącego. Zależy od wielu czynników, m.in. osobowości czy wsparcia ze strony innych - informują naukowcy na łamach pisma "Current Directions in Psychological Science".