Psychologia - artykuły

Szczęście jest zaraźliwe i rozprzestrzenia się falami w kręgu przyjaciół i rodziny. Jedynie w pracy nie można się nim zarazić - odkryli amerykańscy naukowcy.
Zapachy egzotycznej kuchni, zwłaszcza azjatyckiej, są coraz częstszym powodem sąsiedzkich kłótni we Włoszech - takie są wyniki sondażu, ogłoszone w poniedziałek przez stowarzyszenie zarządców spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.
Amerykańscy uczniowie, których pierwsza lekcja w szkole zaczyna się godzinę później powodują mniej wypadków drogowych - pisze "Journal of Clinical Sleep Medicine"
Nostalgia może korzystnie wpływać na zdrowie psychiczne - wynika z badań, o których informuje pismo "Current Directions in Psychological Science". Badania przeprowadzone na grupie ochotników wykazały, że nostalgia może mieć wpływ na podwyższenie samooceny oraz poczucie bezpieczeństwa i bycia kochanym.
Mózgi dzieci odmiennie przetwarzają informacje w zależności od tego, czy pochodzą one z zamożnych, czy z ubogich rodzin.
Nauczycielom w Australii władze zalecają ocenianie prac uczniów innym kolorem niż czerwony.
"Wiedza na temat negocjacji ma charakter interdyscyplinarny i opiera się na dorobku psychologii i socjologii, które tworzą opisowe podejście w badaniach negocjacji, oraz logiki i matematyki, które tworzą formalne podejście do opisu negocjacji" - twierdzi w swojej pracy doktorskiej dr Tomasz Wachowicz z Akademii Ekonomicznej w Katowicach.
Kiedy za bardzo faworyzujemy jednego psa, drugi może poczuć zazdrość i obrazić się na nas. O zdolności psów do odczuwania zazdrości piszą naukowcy na łamach najnowszego numeru naukowego tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Dzieci, którym ojcowie poświęcają dużo czasu i uwagi, mają wyższe IQ i szybciej osiągają sukcesy w dorosłym życiu - pisze "New Scientist".
Relacje świadków naocznych mogą być mniej wiarygodne niż nam się wydaje. Jeśli świadek zdarzenia natychmiast o nim opowie, istnieje większe prawdopodobieństwo, że kolejne jego relacje będą zawierały fałszywe informacje - czytamy w piśmie "Psychological Science".
Szczęście, podobnie jak otyłość czy palenie papierosów, jest zjawiskiem zbiorowym, przenoszonym dzięki więziom społecznym - orzekli amerykańscy naukowcy.
Uczucie czystości znacznie zmniejsza surowość naszych sądów moralnych. Najnowsze badania dowodzą, że to intuicja, a nie rozumowanie wpływa na nasze decyzje o tym, co jest dobre, a co złe - pisze "Psychological Science".
Kiedy podczas prowadzenia samochodu kierowcy rozmawiają przez telefon komórkowy, popełniają więcej błędów niż gdy rozmawiają z pasażerem - wynika z badań psychologów amerykańskich, które ukażą się na łamach grudniowego wydania pisma "Journal of Experimental Psychology: Applied".
Ludzie w starszym wieku, którzy opiekują się swoimi bliskimi, na przykład niedomagającym współmałżonkiem, żyją dłużej - te zaskakujące wnioski płyną z badań opublikowanych w piśmie "Psychological Science" przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych.
Wyraźna negatywna ocena może być mniej stresująca niż niejasna, niezdecydowana odpowiedź - pokazują badania mózgu. Eksperymenty psychologów z University of Toronto miały sprawdzić, czy ludzie reagują mocniejszym stresem na negatywną ocenę niż niepewność.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności