Ucztujący ludzie, mogący zorientować się, ile już zjedli - np. widząc pozostawione na stole kości kurczaka - pochłaniają o 27 proc. jedzenia mniej niż osoby, których stół jest regularnie uprzątany - informuje strona internetowa amerykańskiego Cornell University.
W życiu każdego człowieka zdarzają się dramaty i dłuższe lub krótsze stany załamania. Mimo to, z obserwacji psychologów wynika, że większość z nas deklaruje poczucie szczęścia. Co więcej, poziom „dobrostanu” jest względnie stały, a zatem faktyczny wpływ wydarzeń kryzysowych na kondycję psychiczną jest niewielki.
Agresywni osobnicy, zwani niekiedy pseudokibicami, są szczególnie skłonni do aktów przemocy i wandalizmu, gdy ich drużyna wygrywa - wynika z brytyjskich badań, opublikowanych na łamach pisma "Criminal Behaviour and Mental Health".
Kiedy coś dzieje się wbrew naszym oczekiwaniom, pomocna dłoń partnera może być uspokajająca - szczególnie jeśli jest to dłoń osoby związanej z nami ślubem.
Wyższy wiek matki w okresie szkolnego startu dziecka wywiera na nie pozytywny wpływ i ułatwia mu pokonanie tego progu. Tak twierdzą autorzy opublikowanego w Kopenhadze raportu przygotowanego przez państwowy Instytut Badań Społeczeństwa SFI.
Gra w wirtualne wyścigi samochodowe może rozwijać u kierowców rzeczywiste, agresywne zachowania na drogach, zwiększając ryzyko wypadków. O wynikach najnowszych badań informuje pismo "Journal of Experimental Psychology".
Jedna czwarta powracających z Iraku i Afganistanu żołnierzy amerykańskich ma problemy psychiczne - wynika z badania opublikowanego przez "Journal of the Medical Association". Jeśli uwzględnić także problemy psychologiczne prowadzące np. do przemocy domowej - odsetek ten rośnie do 31 proc.
Dziewczynki, które po urodzeniu ważą mniej niż 2,5 kg są w wieku 13-16 lat bardziej narażone na depresję niż rówieśniczki, które rodzą się z prawidłową masą ciała - informują amerykańscy naukowcy na łamach pisma "Archives of General Psychiatry". Jak podkreślają autorzy artykułu, prawidłowość ta nie dotyczy jednak chłopców.
Niedobory snu mogą utrudniać rozstrzyganie dylematów moralnych - wynika z amerykańskich badań, o których informuje pismo "Sleep". Od dawna wiadomo, że braki snu negatywnie wpływają na zdrowie fizyczne, stan emocjonalny i sprawność umysłową.
Czasami lepiej jest pójść za radą innych niż kierować się własnymi poglądami - piszą naukowcy w wydaniu pisma "Ethology". Takie wnioski wysnuli na podstawie obserwacji...ryb z gatunku płotek.
Próby wzbudzenia zainteresowania swoją osobą poprzez skandale i potrzeba ekstremalnych przeżyć charakteryzują wiele gwiazd. Zdaniem niektórych naukowców, mamy tu do czynienia z syndromem niedoboru endorfin - donosi internetowa edycja gazety "Die Welt".
Promowany przez media wizerunek młodej kobiety jako obiektu seksualnego zagraża rozwojowi fizycznemu i umysłowemu dziewcząt - ostrzegają amerykańscy naukowcy.
Najwięcej korzyści z aktywności fizycznej odnoszą ludzie, którzy są przekonani, że dobrze ją wykonują - wykazały najnowsze badania naukowców z Harvardu. Potwierdzają one teorię, że korzyści z ćwiczenia mogą wiązać się również z efektem placebo.
Brak poczucia bezpieczeństwa w związku może obniżać odporność organizmu - wynika z włoskich badań, których wyniki opublikowano w piśmie "Psychosomatic Medicine."
Dzieci, które śpią dłużej łatwiej tracą na wadze i są mniej narażone na rozwój nadwagi i otyłości w stosunku do dzieci nie wysypiających się - donosi numer pisma "Child Development".