Psychologia - artykuły

Aż 30 proc. mężczyzn po ukończeniu 50 lat nie jest w stanie odbyć stosunku seksualnego z powodu zaburzeń erekcji, a ok. 84 proc. kobiet i mężczyzn z tej grupy wiekowej uważa, że miłość jest warunkiem udanego seksu - wskazują wstępne wyniki badań na temat seksualności Polaków, które przeprowadził TNS OBOP.
Psycholog amerykański Philip Zimbardo zapowiada, że w nowej książce "Efekt Lucyfera: Zrozumieć, jak dobrzy ludzie przemieniają się w złych", wyjaśni, dlaczego strażnicy amerykańscy znęcali się nad irackimi więźniami w Abu Ghraib. Rzecz ukaże się po angielsku - informuje autor na łamach jubileuszowego numeru miesięcznika "Charaktery".
Liczba prób samobójczych wśród norweskich nastolatek w ciągu 10 lat wzrosła o 30 proc. Socjologowie wiążą to z rosnącym niezadowoleniem dziewcząt ze swojego wyglądu. Według raportu opublikowanego przez Instytut Badań Społecznych, na zjawisko to ma wpływ także wzrost konsumpcji alkoholu i narkotyków wśród młodzieży.
Czy można utracić zdolność liczenia w dojrzałym wieku, podobnie jak traci się pamięć? Okazuje się, że takie zaburzenie pourazowe występuje wcale nierzadko. Akalkulia - bo taką nazwę nosi zaburzenie zdolności, procesów liczenia, powstałe na skutek uszkodzenia mózgu - jest przedmiotem zainteresowań badawczych Marty Gryko-Sobańskiej, psychologa z Uniwersytetu Warszawskiego.
Noszony w dzieciństwie aparat ortodontyczny do prostowania krzywych zębów nie zapewnia automatycznie lepszego samopoczucia ani nie podnosi jakości dorosłego życia - informuje "British Journal of Health Psychology."
Myśląc o poważnym związku, niebieskoocy mężczyźni szukają kobiet o niebieskich oczach, by mieć większą pewność co do ojcostwa swoich dzieci - informuje "New Scientist."
Technika oparta na filozofii i praktyce buddystów może pomóc kobietom, które objadają się lub cierpią na bulimię - informuje serwis "Eurek Alert". Dorobek buddyzmu starają się wykorzystać australijscy psychologowie z Griffith University w Brisbane.
Odkładanie załatwiania spraw na później to coraz powszechniejszy i kosztowniejszy nawyk Amerykanów - ogłosił kanadyjski psycholog Piers Steel, podsumowując swoje dziesięcioletnie badania nad tym zjawiskiem.
Marzy ci się awans i własny gabinet? Najpierw powinieneś sprawdzić swój poziom testosteronu. Najnowsze amerykańskie badania wskazują bowiem, że gdy osoby z niskim poziomem testosteronu zyskują wyższy status, zaczynają dążyć do powrotu na niższą pozycję - wynika z artykułu zamieszczonego na łamach pisma "Journal of Personality and Social Psychology".
Kobiety częściej cierpią na depresję związaną z okazyjnym piciem dużych ilości alkoholu - donoszą na łamach pisma "Alcoholism: Clinical & Experimental Research" naukowcy z kanadyjskiego Centre for Addiction and Mental Health.
Wykorzystywane lub zaniedbywane w dzieciństwie osoby są bardziej zagrożone rozwojem depresji w przyszłym życiu - donoszą naukowcy w styczniowym numerze "Archives of General Psychiatry".
Rodzice mieszkający z dziećmi jedzą więcej tłuszczów - informuje pismo "Journal of the American Board of Family."
Zaburzenia snu są częstą dolegliwością niedoszłych samobójców; wielu z nich cierpi na nocne koszmary - ogłaszają szwedzcy naukowcy w styczniowym wydaniu pisma "Journal Sleep". Grupa lekarzy, pod kierunkiem dr Nisse Sjöström z Sahlgrenska University Hospital w Göteborgu w Szwecji, przebadała 165 pacjentów w wieku 18-68 lat, którzy zostali przyjęci do szpitala po nieudanej próbie samobójczej.
Duńczycy znajdują się na szczycie światowego rankingu najbardziej zadowolonych z życia narodów
(uwzględniającego przedstawicieli 178 nacji), ale nie tylko. Nieprzerwanie od ponad 30 lat zajmują oni także najwyższą lokatę wśród najszczęśliwszych ludzi w Unii Europejskiej - czytamy w numerze pisma "British Medical Journal".
Stopień odczuwania bólu jest bardzo indywidualny i zależy w dużej mierze od naszego nastawienia do stosowanych środków przeciwbólowych. Najnowsze wyniki badań efektu placebo opublikowano na łamach pisma "Pain". Naukowcy zaprosili czterdziestu ochotników do udziału w eksperymencie, w którym badali efekt placebo. Aplikowali uczestnikom bodziec bólowy i testowali odczuwanie bólu po zastosowaniu kremu-placebo.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności