Badania mózgu wykazały, że kobiety poddane stresującej sytuacji uspokajają się dużo szybciej w obecności ukochanego małżonka. Wystarczy, że małżonkowie trzymają się za ręce - donoszą naukowcy na łamach grudniowej edycji "Psychological Science".
Dobry kryminał to taki, który kończy się zaskakująco. Ale nie każdemu się to podoba - informuje pismo. "Media Psychology." Silvia Knobloch-Weterwick i Caterina Keplinger przeprowadziły badania na 84 niemieckich studentach.
Młoda polska badaczka udowodniła, że równoległe uczenie języka fonicznego i wprowadzanie elementów języka migowego u kilkumiesięcznych dzieci doskonale wpływa na ich rozwój intelektualny i koordynację ruchową.
Test smakowy może być najlepszym sposobem na dobranie leków przeciwdepresyjnych indywidualnie dla każdego pacjenta - wynika z najnowszych amerykańskich badań, o których informuje pismo "Journal of Neuroscience".
Osoby, które w dzieciństwie przeżyły rozpad rodziny, są 2-3 razy bardziej narażone na schizofrenię i inne psychozy, w porównaniu z ogólną populacją - wynika z pracy naukowców brytyjskich zamieszczonej na łamach pisma "Psychological Medicine".
Naukowcy z USA dowiedli, że, wbrew ogólnym przekonaniom, małe dzieci potrafią rozróżniać rzeczywistość od fikcji. Wyniki badań opublikowano na łamach pisma "Child Development". Dzieciństwo to czas, w którym do małych główek trafia cała masa, często zbędnych i nieprawdziwych informacji.
Do belgijskich szkół wprowadzono podręcznik dla nauczycieli, mający służyć wyeliminowaniu homofobii w szkołach i wytłumaczyć, jak wspierać osoby o orientacji homoseksualnej.
Dzięki komputerowej symulacji brytyjscy naukowcy stworzyli twarz, która - ich zdaniem - jest idealną twarzą komika. Zespół doktora Anthony'ego Little z University of Stirling przetworzył komputerowo 179 różnych wyrazów twarzy 20 czołowych komików.
Już kilkuletnie dzieci wolą osoby, które mają w życiu szczęście, od pechowców - zaobserwowali naukowcy z USA. Zdaniem autorów artykułu na łamach pisma "Psychological Science", wyniki tych badań pomogą lepiej zrozumieć skąd biorą się preferencje ludzi do uprzywilejowanych grup społeczeństwa oraz jakie są przyczyny utrzymywania się nierówności społecznych.
Zespół przewlekłego zmęczenia może się wiązać z ciężkimi przeżyciami w dzieciństwie. Wyniki najnowszych badań sugerują, że choroba ta - objawiająca się ciągłym zmęczeniem - ma ważną psychologiczną składową - informuje serwis "New Scientist".
W mózgu małp, które w dzieciństwie doświadczały przemocy, zachodzą zmiany, które zwiększają prawdopodobieństwo, że w przyszłości małpy te mogą się znęcać nad własnym potomstwem - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Behavioral Neuroscience".
Depresja może osłabiać kości i podnosić ryzyko osteoporozy oraz złamań - wynika z najnowszych amerykańskich badań. Artykuł na ten temat zamieszcza tygodnik "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Nastolatki, które mają problemy z czytaniem są znacznie bardziej narażone na myśli i próby samobójcze, niż rówieśnicy dobrze czytający - zaobserwowali naukowcy z USA. Wyniki swoich badań opublikowali na łamach pisma "Journal of Learning Disabilities".
Osierocenie, poczucie straty, żałoba - o problemach tych, którzy zostają, należy mówić głośno. Warto wiedzieć, jak możemy komuś ułatwić przechodzenie przez kolejne fazy rozpaczy po śmierci bliskiej osoby. Psychologowie, psychiatrzy i inni eksperci III edycji kampanii "Hospicjum to też życie" dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.
W rodzinach, gdzie oboje rodzice pracują, ojcowie mają większy wpływ na rozwój zdolności językowych małych dzieci niż matki. O wynikach badań amerykańskich informuje pismo "Journal of Applied Developmental Psychology".