Przegląd kierunków studiów
wyszukiwarki kierunków:
licencjackie I stopnia »
inżynierskie I stopnia »
magisterskie jednolite »
magisterskie II stopnia »
doktoranckie III stopnia » podyplomowe »

Psychologia - artykuły

Telewizja, radio, Internet to obecnie najbardziej znane i rozpowszechnione środki masowego przekazu. Obecnie świat w pogoni za nowoczesnością i szybkim przesyłem informacji staje się jedną wielką globalną wioską.
Podobnie jak na fizyczny atak, tak i na emocje reagujemy na różne sposoby. Dajemy się im ponieść, odcinamy się od nich albo akceptujemy je i pożytkujemy. Pozytywne wykorzystanie własnych odczuć to skuteczne narzędzie motywowania siebie oraz pracowników.
Wiecie że istnieje bezpośredni związek alkoholu z Facebookiem? Chcecie wiedzieć jaki? Pomyślcie, jeśli sięgacie po wieczorny kieliszek wina.
Okazuje się, że muzyka i oświetlenie w restauracji może mieć bezpośredni wpływ na to, ile zjemy w restauracji. Czym mniejsza muzyka i mniej intensywne światło, tym bardziej jesteśmy skłonni do ograniczania własnych porcji. Badania przeprowadzone przez Cornell University przeprowadzone zostały w restauracji sieci fast – food.
Według opublikowanego ostatnio artykułu New York Times’a, po 30 roku życia znacznie trudniej nawiązywać nam przyjaźnie. Ale dziwić się trudno. To już nie czasy szkoły, wszyscy gonimy od obowiązku, do obowiązku, widywanie się z przyjaciółmi schodzi na znacznie dalszy plan.
Podobno nie powinniśmy oceniać przysłowiowej książki po okładce, ale czy każdy z nas nie kupił chociaż raz czegokolwiek, tylko dlatego bo miało ładne opakowanie? Cóż, jesteśmy wzrokowcami i marketingowcy doskonale o tym wiedzą. Ważniejsze ma być to, co na zewnątrz.
Patrząc na mężczyzn, zarówno inni mężczyźni, jak i kobiety widzą ludzi, podczas gdy w kobietach dostrzegają poszczególne części ciała.
Według statystyk na chorobę afektywną dwubiegunową cierpi 1 na 100 osób. Tak samo często kobiety, jak i mężczyźni. Zaobserwowano większą podatność na zachorowanie osób, w których rodzinach zdarzały się już przypadki zaburzeń nastroju, choćby samej depresji. Czasem zapalnikiem wywołującym zaburzenie jest stresująca sytuacja życiowa czy kryzys. Choć nie jest to czynnik konieczny.
Tak naprawdę większość ludzi mówi do siebie, niektórzy nawet z dużą częstotliwością. Takie zachowanie, które na pierwszy rzut oka wydaje się irracjonalne, przynosi nam pewne korzyści.
Czemu tak naprawdę służy rozmowa w codziennym życiu? Jakie potrzeby jest w stanie zaspokoić? Czy prawdą jest to, że większe znaczenie dla naszych kontaktów z innymi ludźmi ma to, w jaki sposób prowadzimy rozmowy, a mniej istotne to, co podczas nich mamy do powiedzenia?
Naukowcy postanowili sprawdzić, jak wpływa medytacja na radzenie sobie z wymagającą pracą. Przeprowadzili eksperyment, w którym uczestniczyli menadżerowie zasobów ludzkich i dowiedli, że trening medytacyjny oparty na uważności pomaga skoncentrować się na jednym zadaniu, redukuje stres i polepsza pamięć.
O uzależnieniu behawioralnym mówimy, gdy silna potrzeba wykonywania jakiejś normalnej czynności - na przykład zakupów, seksu, jedzenia czy pracy - przynosi szkody, a wykonująca ją osoba nie potrafi - mimo prób - powstrzymać się od wykonywania tej czynności, przestaje kontrolować sytuację.
Poczucie, co jest dobre, a co złe, może zmieniać się w zależności od naszej bieżącej aktywności.
Człowiek ma tendencję do idealizowania własnego „ja”. Gdy otrzymujemy anonimową ankietę, podświadomie zaznaczamy odpowiedzi, które ukazują nas w dobrym świetle. Śledząc mecz, jesteśmy najlepszymi piłkarzami, bramkarzami i sędziami na świecie. Czy zdajemy sobie sprawę, że często w takich sytuacjach motywatorami są inni ludzie – ich podziw, szacunek, duma?
Podejmując decyzję o powierzeniu komuś swoich pieniędzy, częściej kierujemy się jego wyglądem niż reputacją - wynika z analizy opublikowanej w piśmie "PLoS One".
Następne
Kanał RSS dla tej listy

Przegląd uczelni w Polsce
Wy__sza_Szko__a_Mened__erska_boks_220.jpg
misjaUJ_220_Cezary.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura MBA - Szkoła Biznesu PW
 
Polityka Prywatności